Про обстріли росіянами української енергоінфраструктури та ситуацію на ЗАЕС

23.11.2022
Фото: Після обстрілу 23 листопада, фото з соцмереж
Сьогоднішній масований ракетний обстріл росії призвів до тимчасового знеструмлення всіх атомних станцій, більшості теплових та гідроелектростанцій.
За інформацією НАЕК "Енергоатом" аварійний захист спрацював через зниження частоти в енергосистемі України. Енергоблоки "працюють у проєктному режимі, без генерації в енергосистему", - зазначено в повідомленні компанії.
Через зниження частоти також було зупинено живлення власних потреб Запорізької АЕС із енергосистеми. Станція перейшла в режим повного блекауту. Усі дизель-генератори – у роботі. Радіаційний фон на майданчику всіх АЕС залишається в нормі.
"Сьогоднішній ракетний обстріл призвів до тимчасового знеструмлення всіх атомних станцій, більшості теплових та гідроелектростанцій. Також уражені об‘єкти електропередачі. Внаслідок цього було знеструмлено переважну більшість споживачів електроенергії по всій країні. Відбуваються аварійні відключення. Відсутність електроенергії може вплинути на наявність тепло- та водопостачання", – прокоментували ситуацію у Міністерстві енергетики.
Енергетики роблять все можливе для якнайшвидшого відновлення електропостачання. Але, враховуючи масштаби ураження, як наголосили у Міненерго, знадобиться час.
Водночас Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що жодні ракетні удари, обстріли пологових будинків та "шахіди" не здатні змусити Україну сісти за стіл переговорів з РФ на її умовах.
Крім того, в інтерв'ю Радіо "Свобода" він повідомив, що у рф залишилося високоточних ракет ще на 3-4 масштабні атаки, на кшталт тієї, що відбулася 15 жовтня, колі рф випустила по Україні 100 ракет.
"Можу сказати, що наші розвідки працюють бездоганно. Маємо розуміння, скільки лишилося. Я можу сказати, що певні є ракети, які лишилися, менше вже ніж 10%, є ракети, яких лишилося 18%, є ракети, яких ще, на жаль, до біса на території Російської Федерації. Мова йде про ракети С-300. Так сталося, що у них їх занадто багато. Ними вони зараз якраз і жбурляють Запоріжжя, Херсон, на іншій території, на Харківщині. Тому що їх у них ще багато", - пояснив Данілов.
"Той напад, який був 15-го числа, він був одним з самих потужних нападів... Я можу сказати, що якщо буде мова йти про такі обстріли, який був 15-го числа, то це максимум 3-4 рази вони можуть зробити такі обстріли по потужності, які були саме 15 числа", - зазначив секретар РНБОУ.
Окрім України через масований обстріл росіян без електроенергії залишилася і Молдова.  "Росія занурила Молдову в темряву. Війна Росії в Україні вбиває людей, руйнує житлові будинки та енергетичну інфраструктуру. ( ... ) Ми не можемо довіряти режиму, який залишає нас без світла і тепла, який навмисно вбиває людей тільки для того, щоб тримати інші народи в злиднях і приниженні. Як би не було важко зараз, наш єдиний шлях, майбутній шлях Молдови повинен бути в напрямку вільного світу", - написала президент Молдови Майя Санду у Facebook.
Сьогодні також "Енергоатом" повідомив, що минулого тижня окупанти пограбували вантаж "Енергоатома" із критично важливим обладнанням та запчастинами, який прямував на Запорізьку АЕС. На блокпосту у Василівці окупанти змусили розвантажити автівки та "вилучили на свої потреби" 45 обігрівачів з 300, які знаходились у вантажі. Після цього пропустили транспорт далі.
Крім цього вчора-сьогодні у російських ЗМІ, зокрема у федеральному агентстві новин, власником якого є євген пригожин, почали розкручувати інформацію, що Енергодар та Запорізьку АЕС передадуть під керування МАГАТЕ – буде створено безпольотну зону приблизно радіус від 10 до 40 кілометрів, де не перебуватимуть військові.
Це повідомлення співпало у часі із переговорами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріанно Ґроссі з керівником "Росатому" Олексієм Ліхачовим, які пройшли у Стамбулі. Водночас станом на 21:30 за київським часом на сайті МАГАТЕ інформація про переговори або реакція на сьогоднішній обстріл росіянами енергоінфраструктури України відсутні.

  

АЕС