МАГАТЕ двічі висловила стурбованість обстрілами ЗАЕС. «Енергоатом» зазначив, що цілили в обладнання, необхідне для виводу на МКР двох енергоблоків

21.11.2022
Фото: Телеграм-канал "Енергодар сьогодні" / t.me/entime2022
Вчора МАГАТЕ зробило відразу два оновлення щодо обстрілу майданчику Запорізької АЕС російськими військами. Було повідомлено, що неодноразові обстріли Запорізької атомної електростанції у суботу ввечері близько 18:00 та в неділю вранці о 9:15 пошкодили будівлі, системи та обладнання, причому деякі вибухи сталися біля реакторів.
За словами експертів МАГАТЕ, керівництво майданчика повідомило про пошкодження в кількох місцях, включаючи будівлю радіоактивних відходів і сховища, спринклерні системи ставка-охолоджувача, електричний кабель до одного з реакторів, резервуари для зберігання конденсату та міст між іншим реактором і його допоміжним обладнанням.
Генеральний директор Ґроссі описав обстріл як один із найінтенсивніших подібних епізодів за останні місяці, як ще один «близький виклик» для найбільшої в Європі атомної електростанції, яка зараз розташована посеред зони бойових дій.
«Рівень радіації на місці залишався нормальним, повідомлень про постраждалих немає. Зовнішні джерела живлення ЗАЕС, які неодноразово виходили з ладу під час конфлікту, також не постраждали», - йдеться у заяві.
«Знову ж таки, нам пощастило, що потенційно серйозного ядерного інциденту не сталося. Наступного разу нам може не пощастити. Ми повинні зробити все, що в наших силах, щоб наступного разу не було», – сказав Рафаель Маріанно Ґроссі, повторивши свій заклик до термінових заходів для захисту ЗАЕС і запобігання ядерній аварії під час поточного конфлікту в Україні.
Генеральний директор повідомив, що у неділю проводив активні консультації зі світовими лідерами щодо останнього обстрілу ЗАЕС і наполягає на тому, що узгодження та впровадження зони ядерної безпеки та безпеки навколо ЗАЕС має відбутися зараз. 
«Хоча не було прямого впливу на ключові системи ядерної безпеки та безпеки на станції, обстріл підійшов до них небезпечно близько. Ми говоримо про метри, а не про кілометри. Той, хто обстрілює Запорізьку АЕС, дуже ризикує і грає життями багатьох людей», – заявив гендиректор Ґроссі. Водночас він не зазначив, хто саме обстріляв ЗАЕС.
Група експертів МАГАТЕ сьогодні проводить оцінку впливу обстрілів. Але представники «Росатома» вже заявили про обмеження доступу експертів для перевірки. «Якщо вони захочуть оглянути об'єкт, який не має жодного стосунку до ядерної безпеки, у доступі буде відмовлено», - заявив державному росЗМІ радник генерального директора «росенергоатома» Ренат Карчаа.
Натомість НАЕК «Енергоатом» повідомив, що вранці, 20 листопада 2022 року, внаслідок численних російських обстрілів зафіксовано щонайменше 12 «прильотів» на майданчик Запорізької АЕС.
«У результаті пошкоджено естакади зв‘язку зі спецкорпусами, баки запасу хімобессоленої води, система продувки парогенераторів, допоміжні системи одного з двох загальностанційних дизелів та інше обладнання інфраструктури станції. Також зафіксовано три влучання в районі підстанції «Райдуга». Відомості про пошкодження та руйнування там ще з’ясовуються.
Характер та перелік пошкодженого обладнання ЗАЕС свідчить про те, що рашисти цілили та вивели з ладу саме ту інфраструктуру, яка була необхідна для запуску енергоблоків 5 та 6 і відновлення виробництва електроенергії Запорізькою АЕС для потреб України», - йдеться у заяві оператора АЕС.
Атомна компанія повідомила, що нещодавно ухвалила рішення, а Держатомрегулювання надало дозвіл, щодо виведення енергоблоків №№ 5 та 6 на мінімально контрольований рівень потужності для отримання пари, яка критично необхідна в зимовий період року для забезпечення безпеки енергоблоків, персоналу, населення та довкілля.
«Рашисти всіляко намагались не дати українському персоналу станції запустити енергоблоки. Фейковим директором станції від росатому романенком, за сприяння російських військових, що захопили ЗАЕС і використовують її як власну військову базу, було заблоковано підготовку енергоблоків для виведення на мінімальний рівень потужності. Однак цього їм виявилось недостатньо, і сьогодні рашисти обстріляли та пошкодили саме те обладнання, відмова якого унеможливлює будь-які подальші дії щодо запуску енергоблоків ЗАЕС», - наголошує компанія.

Слід нагадати, що українські експерти, які працюють у консультаційних групах, у тому числі з американськими колегами, закликають не виводити блоки на потужність.  Так, колонку з цього приводу для Антикризового експертного ядерного центру написав Михайло Шустер, колишній працівник ПАЕС. Він, зокрема, зазначає, що «прийшли холоди і ЗАЕС зробила спроби подати тепло за схемою, що виключає роботу реактора. Щойно НАЕК «Енергоатом» вирішив знову включити два енергоблоки в мережу, у процесі пуску рф знову зруйнувала електропостачання, і блоки перейшли на живлення від дизелів. Понад добу ситуація залишалася вкрай напруженою, але потім вдалося подати напругу і «вирівняти" стан блоків без пошкоджень. Проте під час цього інциденту блоки перебували в глибоко підкритичному стані, персоналу було достатньо не допустити їхнього розігріву залишковими тепловиділеннями. Але якщо запустити реактор навіть на мінімально контрольовану потужність, то після спрацьовування аварійного захисту потрібно буде створити рівномірну стоянкову концентрацію борної кислоти - це завдання в рази небезпечніше і складніше за попереднє». Михайло Шустер також зазначає, що вже після першого відключення, за правилами «Енергоатом» як оператор АЕС мав зафіксувати подію, провести розслідування, розробити коригувальні заходи і після їх виконання звернутися до регулятора по дозвіл на пуск. А ДІЯРУ могла видати дозвіл тільки за наявності об'єктивних доказів того, що відмова не повториться. 

АЕС