Який проєкт на модульних реакторах США реалізовуватиме в Україні

14.11.2022
Україна залучена Сполученими Штатами Америки у перший у світі пілотний проєкт виробництва чистого водню та аміаку. Він передбачає будівництво малого модульного реактора - одного в рамках пілотного проєкту. Про саме будівництво наразі не йдеться, і це зрозуміло – в Україні війна. Проте, виходячи з учасників оголошеного США консорціуму, ММР будуватиметься за технологією NuScale - VOYGR™. Слід також зауважити, що українські компанії з атомно-промислового сектору наразі не залучаються. На даному етапі мова йде тільки про НАЕК "Енергоатом" як оператора АЕС, ДНТЦ ЯРБ як наукова, інженерна та регуляторна підтримка, а також РНБОУ.
У суботу на сайті Держдепу США з'явилося повідомлення про початок реалізації в Україні пілотного проєкту "Чисте паливо з малими модульними реакторами". Саме в Україні США ініціюють перший у своєму роді пілотний проєкт комерційного виробництва чистого водню та аміаку на ММР за допомогою електролізу твердих оксидів. Оголошення відбулося в рамках міжнародного кліматичного саміту COP-27.
З українського боку у проєкті задіяні НАЕК "Енергоатом", Рада національної безпеки і оборони України, Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки.
З американської сторони – Аргонська національна лабораторія та приватні компанії Clark Seed, Doosan Enerbility, FuelCell Energy, IHI Corporation, JGC Corporation, NuScale Power, Samsung C&T та Starfire Energy.
"Спираючись на існуючу співпрацю з розбудови потенціалу, започатковану в рамках програми США "Фундаментальна інфраструктура для відповідального використання технології ММР" (FIRST), проект спрямований на підтримку цілей енергетичної безпеки України, сприяння декарбонізації енергетичних секторів, які важко піддаються декарбонізації, шляхом виробництва чистого водню, а також покращення довгострокової продовольчої безпеки за рахунок виробництва чистих добрив з аміаку. Крім того, він має на меті продемонструвати інноваційне лідерство України в галузі чистої енергетики шляхом використання передових технологій", - йдеться у заяві Держдепу.
Паралельно спеціальний уповноважений президента США з питань клімату Джон Керрі оголосив про нову ініціативу "Проєкт Фенікс", спрямовану на прискорення переходу в Європі з вугільних електростанцій на малі модульні реактори, яка має на меті у тому числі зберегти робочі місця через перепідготовку робочої сили. Проєкт "Фенікс" передбачає пряму американську підтримку техніко-економічних обґрунтувань переходу з вугілля на ММР та пов'язаних з цим заходів на підтримку цілей енергетичної безпеки країн Центральної та Східної Європи.

Слід зазначити, що минулого тижня було повідомлено Сполучені Штати нададуть Румунії фінансування на суму понад $3 мільярди для будівництва двох нових ядерних реакторів, що, як очікується, розпочнеться на початку наступного року. 

Нове будівництво