Схвалено Концепцію екологічної програми поводження з радіоактивними відходами. Попередня була неефективна – Мінекології

07.11.2022
Уряд своїм розпорядженням затвердив концепцію Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами. Концепція передбачає визначення оптимальних варіантів створення ефективної системи поводження з радіоактивними відходами.
Про це у п'ятницю повідомило Мінекології.
«Україні потрібна цілісна та економічно ефективна система поводження з радіоактивними відходами, яка б забезпечувала захист життя та здоров’я населення, персоналу та довкілля від впливу іонізуючого випромінювання. Ситуація поводження з РАВ також ускладнюється військовою агресією рф, через яку частина радіаційно небезпечних об’єктів опинилися на тимчасово окупованій території. Поблизу деяких з них велися і ведуться бойові дії. Усі ці фактори будуть враховані у новій програмі поводження з радіоактивними відходами до 2031 року, Концепцію якої сьогодні схвалив Уряд», - підкреслив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.
Міністр зауважив, що до 2017 року ці питання в Україні регулювала відповідна програма, яка показала свою неефективність. Її фінансування фактично вистачало лише на утримання інфраструктури поводження з радіоактивними відходами.
Що передбачає концепція:
·         аналіз стану поводження з РАВ в Україні та визначення проблем;
·         визначення оптимальних варіантів створення ефективної системи поводження з радіоактивними відходами;
·         необхідні кроки, способи та строки виконання програми;
·         очікувані результати та оцінка фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми.
Уряд також доручив Державному агентству з управління зоною відчуження протягом року розробити проєкт екологічної програми поводження з радіоактивними відходами та подати його на розгляд Кабінету Міністрів.

Нагадаємо, проєкт Концепції Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з РАВ було розроблено та внесено на розгляд уряду у 2020 році Державним агентством з управління зоною відчуження. Передбачалося закласти систему, яка має комплексно розв’язати проблему у сфері поводження з радіоактивними відходами, завершити створення та забезпечення ефективного функціонування в Україні цілісної системи поводження з радіоактивними відходами, а також створення умов для безпечного та економічно ефективного поводження з радіоактивними відходами. 

РАВ і ВЯП