Інспектори МАГАТЕ завершили виїзну перевірку на трьох об'єктах в Україні. Ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів не виявлено

03.11.2022
Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на прохання Уряду України завершили свою діяльність з верифікації на трьох об'єктах в Україні, повідомив сьогодні Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріанно Ґроссі.
Письмові звернення України до МАГАТЕ з проханням надіслати групи інспекторів були зроблені після того, як російська федерація виступила зі звинуваченнями щодо діяльності на трьох об'єктах – Інституті ядерних досліджень у Києві, Східному гірничо-збагачувальному комбінаті у Жовтих Водах та Виробничому об'єднанні "Південний машинобудівний завод" у Дніпрі.
Повідомляється, що за останні кілька днів інспектори змогли здійснити всі заплановані МАГАТЕ заходи та отримали безперешкодний доступ до об'єктів. На основі оцінки наявних на сьогодні результатів та інформації, наданої Україною, Агентство не виявило жодних ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів на цих об'єктах.
Інспектори також відібрали проби навколишнього середовища для аналізу в гарантійних лабораторіях МАГАТЕ та його мережі аналітичних лабораторій. Відбір проб навколишнього середовища є широко використовуваним заходом гарантій із застосуванням надчутливих аналітичних методів, які можуть надати інформацію про минулу та поточну діяльність, пов'язану з поводженням з ядерними матеріалами.
"На прохання Уряду України я негайно направив інспекторів на три об'єкти, щоб вони виконали свою незамінну технічну та незалежну роль у перевірці фактів на місцях. Протягом декількох днів вони вирушили туди і провели свою діяльність у рамках гарантій у складних обставинах", - сказав Ґроссі, додавши, що "технічна та наукова оцінка результатів, які ми маємо на сьогодні, не виявила жодних ознак незадекларованої ядерної діяльності та матеріалів на цих трьох об'єктах". Він пообіцяв якомога швидше поінформувати про результати відбору проб навколишнього середовища.

Генеральний директор МАГАТЕ наголосив, що Агентство, як і раніше, готове проводити подальші подібні верифікаційні заходи в Україні з метою підтвердження відсутності незадекларованої діяльності та матеріалів і, таким чином, унеможливлення будь-якого нецільового використання таких матеріалів. 

Уран і паливо