МАГАТЕ здійснило третю поставку допомоги в Україну. А 50 країн закликали росію прибратися із Запорізької АЕС та не чіпати інші

30.09.2022
Цього тижня Міжнародне агентство з атомної енергії організувало нові поставки обладнання в Україну. Це – третій транш допомоги Україні за останні кілька місяців, - зазначив генеральний директор Рафаель Маріанно Ґроссі.
Поставка обладнання, наданого Швецією, відбулася у середу, а придбане МАГАТЕ за позабюджетної підтримки з Франції та Сполучених Штатів обладнання прибуде найближчими днями. У допомогу входить обладнання для радіаційного моніторингу, мобільні телефони, портативні системи живлення та інше, згідно із запитами Держатомрегулювання та НАЕК "Енергоатом".
Раніше у вересні в Україну прибула друга велика партія допомоги, включно з радіаційним моніторингом та засобами індивідуального захисту, які було надані Угорщиною, Румунією та Іспанією. А у липні Україна отримала обладнання, надане Австралією та закуплене за підтримки Франції. Усі поставки організовуються через Мережу реагування та допомоги МАГАТЕ (RANET)та інших механізмів Агентства.
Вчора експерти МАГАТЕ, які знаходяться на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), повідомили про ще два вибухи мін за периметром огорожі станції. Загалом протягом цього тижня загальна кількість вибухів досягла п’яти. Один стався у середу вдень і не завдав шкоди. Другий вибух стався у четвер близько 13:00 приблизно за 500 метрів від реакторного блоку №1. "Значних руйнувань не було, але будуть проведені додаткові розслідування. Як і попередні три вибухи протипіхотних мін, про які МАГАТЕ повідомило цього тижня, ці, ймовірно, були спричинені тваринами", - йдеться у повідомленні МАГАТЕ.
Тим часом у Відні триває  66-та Генеральна конференція МАГАТЕ. В рамках її роботи 50 країн – учасниць виступили зі спільною заявою, закликавши росію припинити ядерний шантаж та будь-які втручання у діяльність українських атомних об'єктів.
"Ми нагадуємо, що ризики ядерних інцидентів залишатимуться високими допоки російська федерація присутня на майданчику Запорізької АЕС. Станція повинна й надалі залишатися приєднаною до української електромережі як невід’ємна частина української енергетичної системи", — йдеться в заяві.
Учасники Конференції наголосили на тому, що "будь-які сфальсифіковані референдуми, проведені рф в межах міжнародно визнаних кордонів України, не матимуть юридичного чи політичного впливу на статус ЗАЕС або територій навколо неї".
Делегати підтримали проведення місії МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції та запевнили, що і надалі докладатимуть усіх зусиль, щоб слідувати семи принципам ядерної безпеки та захищеності, сформульованим на основі стандартів та керівних документів МАГАТЕ з ядерної та фізичної безпеки.
Учасники Конференції закликали росію припинити наражати на небезпеку весь світ і "з нетерпінням" очікують на створення захисної зони ядерної безпеки та фізичного захисту на та навколо ЗАЕС у спосіб, який забезпечить захист суверенітету і територіальної цілісності України.
"Ми знову закликаємо російську федерацію негайно припинити всі дії проти ядерних об’єктів та на ядерних об’єктах в Україні для того, щоб українські компетентні органи змогли відновити повний контроль над усіма ядерними об’єктами в межах міжнародно визнаних кордонів України задля забезпечення їх безпечної та надійної експлуатації, а також для того, щоб МАГАТЕ безпечно й у повному обсязі здійснювало свою діяльність з перевірки гарантій в Україні", – зазначено у спільній заяві.
 Заяву, яку на засіданні Генконференції проголосив голова делегації Канади, підписали:

Албанія, Австрія, Австралія, Багамські Острови, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Гватемала, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Японія, Республіка Корея, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Республіка Молдова, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Україна, Велика Британія, Сполучені Штати Америки, Уругвай, а також Європейське співтовариство з атомної енергії (Євратом). 

АЕС