Ґроссі планує цього тижня переговори щодо створення безпекової зони навколо ЗАЕС. Його підтримує ЄС

20.09.2022

 Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії про вибух біля Південно-Української атомної електростанції внаслідок обстрілу російських військ, у результаті чого постраждали три лінії електропередач і пошкоджено вікна на майданчику. Про це йдеться у черговій заяві генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріанно Ґроссі.

Крім того, МАГАТЕ повідомляє, що серйозним ризиком для ядерної безпеки є відключення вчора резервної лінії ЗАЕС – ЗаТЕС.
"ЗАЕС, шість реакторів якої зараз перебувають у стані холодного зупина, все ще отримує електроенергію, необхідну для підтримання основних функцій безпеки, від зовнішньої лінії електропередач 750 кВ, яку було відновлено в п’ятницю, але тепер ЗАЕС не має доступу до резервного живлення від мережі, повідомили експерти МАГАТЕ" – йдеться у заяві.
Ґроссі повідомив, що цього тижня вирушить до ООН у Нью-Йорк для проведення консультацій на високому рівні щодо створення зони ядерної та фізичної безпеки навколо ЗАЕС. За його словами, останніми днями обстрілів самої ЗАЕС не було, але вони тривають поруч.
"Хоча ми нещодавно зосереджувалися на терміновій необхідності вжиття заходів для запобігання ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції, створивши там присутність МАГАТЕ на початку цього місяця, вибух поблизу Південноукраїнської атомної електростанції надто чітко демонструє потенційну небезпеку також на інших ядерних об’єктах країни, – зазначив Ґроссі.  - Будь-які військові дії, які загрожують ядерній безпеці, є неприйнятними і мають бути негайно припинені.
Своєю чергою Європейський Союз вимагає від росії негайно вивести війська із захопленої Запорізької атомної станції та наполягає на створенні зони фізичної та ядерної безпеки навколо цього об'єкта. Про це у Нью-Йорку за підсумками неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС перед початком Генасамблеї ООН заявив Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

АЕС