Попередні підсумки візиту місії на ЗАЕС. Що сказав Рафаель Ґроссі та персональний склад місії – поєднання знань і досвіду

03.09.2022

 Гендиректор МАГАТЕ дав у Відні першу пресконференцію після відвідування Запорізької АЕС, на якій поділився попередніми підсумками. Навіть ці попередні результати спростовують позицію тих, хто вважав, що місія нічим не зможе допомогти Україні. Також у спілкуванні Ґроссі із журналістами можна знайти відповідь, якій стороні симпатизує він особисто, і чому це не може бути озвучено. Читайте та слухайте.

Головний підсумок: 6 експертів МАГАТЕ наразі залишаються на ЗАЕС, а 2 з них надалі залишаться постійно до звільнення ЗАЕС.
Показавши у режимі "світлофора" 7 засад ядерної безпеки на АЕС гендиректор Рафаель Маріанно Ґроссі зазначив, що фізична цілісність об’єктів – червона, оскільки місія бачила воєнні дії навколо АЕС і вплив цих дій - руйнацію об'єктів на території ЗАЕС, залишки снарядів на будівлях. "Вірогідність подальших руйнувань залишається високою, починаючи з минулого місяця, коли розпочались обстріли", - сказав гендиректор МАГАТЕ.
Функціонування систем із забезпечення захисту та ядерної безпеки місія оцінює як "жовтий" оскільки переважна більшість їх працює і у доброму стані, хоча й були переривання у функціональності, і досі повноцінно не відновлено роботу окремих систем. "Проте це не червоний колір, що означає, що цей вид діяльності триває", - наголосив Ґроссі. 
Робота персоналу. На ЗАЕС унікальна безпрецедентна ситуація, де українська АЕС контролюється російськими окупаційними силами, що створили цю ситуацію. І відповідно відбувається таке собі співіснування українського персоналу ЗАЕС та російських ядерних експертів і воєнних сил рф. "Ми не повністю все ж-таки вирішили відмітити це червоним з однієї причини: АЕС продовжує функціонувати, працювати і є професійний "modus vivendi" якщо можна так сказати", - зазначив гендиректор МАГАТЕ, який вважає, що український персонал ЗАЕС співпрацює із російськими загарбниками, хоча його було попереджено, що на персонал ЗАЕС відбувається тиск та залякування катуваннями їх та членів їхніх родин з боку російських окупантів. Він назвав це тимчасовим способом співіснування, за якого діють 2 енергоблоки.
Щодо забезпечення ЗАЕС електроенергією, що непокоїло фахівців МАГАТЕ. Тут коло не повністю червоне, оскільки, коли переривалося зовнішнє постачання електроенергії працювали дизель-генератори. "Я їх бачив і спілкувався із персоналом, який відповідає за їх роботу", - зазначив Ґроссі.
Логістичні лінійки постачання, на думку Ґроссі, яка склалася після обговорення цього питання із персоналом ЗАЕС (на який, наголошуємо, відбувається тиск), не виникають особливого занепокоєння, тому вони відзначені зелено-жовтим.
Гірше – зелено-червоним – відзначено моніторинг радіаційного фону та реагування на надзвичайні ситуації. Тут, за словами гендиректора МАГАТЕ, були серйозні перепони і перериви в роботі, але системи діють.
Щодо надійних комунікацій з регулятором, то тут Ґроссі теж відзначив "певні складнощі" – жовтий колір.
"Так ми бачимо ситуацію з боку пташиного польоту", - сказав він, наголосивши, що ситуація "важка, сповнена серйозних викликів, і ми будемо вимагати постійного моніторингу, який ми намагаємося надати зараз, перебуваючи там".
Відповідаючи на запитання "що вам тепер стало відомо, чого ви не знали до безпосереднього візиту на ЗАЕС", Ґроссі зазначив: "Ми багато що знали, але звичайно наша справа – це інспекція, це дослідження і огляд, різниця між перебуванням на місці і неперебуванням – це така сама різниця як день і ніч…. Я і технічні інспектори змогли оцінити серйозність того, що відбулося".
Ґроссі також зазначив, що позиція українського персоналу гідна захоплення, те що вони продовжують працювати за таких умов, і те як вони діють, і те, що вони дбають про безпеку АЕС – "дуже добре працюють". "Але звісно існує напруга через очевидні причини – через війну", - додав він. "Наша присутність там матиме значну "додану вартість", тому що ми зможемо постійно взаємодіяти з людьми, і вони знатимуть, що там є представники МАГАТЕ. Я певен, що це дуже важливо", - сказав Ґроссі, додавши що це може мати стабілізуючий ефект. Він заперечив, що наявність експертів МАГАТЕ на ЗАЕС допоможе повернути її Україні: "Це поза нашими можливостями. Те, що ми робимо там – це стабілізація". Він також зазначив, що функція МАГАТЕ – це нагляд за ядерною безпекою, за питаннями нерозповсюдження, і Агентство просто не може собі дозволити зайняти позицію будь-якої сторони.
Найбільше занепокоєння Ґроссі за підсумками візиту викликає фізична цілісність через бойові дії, зовнішнє забезпечення електроенергією і колектив ЗАЕС. Все решта має "меншу ступінь драматизму".
Щодо наявності російських військових на ядерному об'єкті гендиректор МАГАТЕ зазначив, що російські військові до місії МАГАТЕ жодним чином не наближалися, і відмовилися поспілкуватися із ним особисто. Таким чином Ґроссі не зміг запитати, чому військові були у кризовому центрі.
Рафаель Ґроссі також розповів, що у склад місії потрапили експерти, які якнайкраще об'єднували досвід і знання. "Ми зібрали дуже досвідчену команду, і ми забезпечили необхідний рівень експертизи стосовно забезпечення безпеки і фізичного захисту АЕС", - зазначив гендиректор МАГАТЕ.  

Склад місії МАГАТЕ, що відвідала ЗАЕС:
Pаblo Alvarez CasadoМассімо Апаро (Massimo Aparo) - італійський інженер- ядерник, голова Департаменту гарантій з 2018 року. Працював генеральним директором італійської компанії з моніторингу радіації, в Європейському космічному агентстві та в Національному комітеті з ядерної енергії Італії.
Ліді Еврард (Lydie Xuan Thuy Nguyen (Epvrard)) – французька інженерка, голова Департаменту ядерної безпеки та заступник гендиректора МАГАТЕ з 2021 року. Раніше працювала в Міністерстві енергетики Франції, опікувалася ядерним регулюванням. Наприкінці 2021 року вона була посвячена в лицарі під час вступу до французького ордена Почесного легіону.
Яцек Анджей Биліца (Jacek Andrzej Bylica) - патронатна служба гендиректора Агентства. Польський і європейський дипломат; посол-голова Постійного представництва Польщі при ОБСЄ , МАГАТЕ та інших міжнародних організаціях у Відні у 2004–2007 рр. З 2008 по 2013 рік він був керівником Центру НАТО з нерозповсюдження зброї масового знищення (WMDC) у Брюсселі . Він відповідав, серед іншого, за співголовування Робочої групи Ради НАТО-росія з контролю над озброєнням, роззброєння та нерозповсюдження. У 2012 році він приєднався до Європейської служби зовнішніх дій і був призначений головним радником і спеціальним посланником з питань нерозповсюдження та роззброєння до вересня 2020 року.
Фредрік Даль (Fredrik Dahl) - керівник відділу медіа, мультимедіа і роботи з громадськістю та прес-секретар Агентства.
Дієго Кандано Ларіс (Diego Candano Laris) - патронатна служба гендиректора Агентства. Був нерезидентом у програмі Nuclear Safeguards. Його спеціалізація - питання нерозповсюдження та стратегічної торгівлі. Він очолював Консультативну групу Групи ядерних постачальників (NSG) у період з 2017 по 2019 рік. Пан Кандано представляв Мексику в ГЯП та Вассенаарській угоді після того, як Мексика приєдналася до цих двох режимів експортного контролю, і був постійним доповідачем на семінарах і семінарах з експортного контролю, включаючи заходи Державного департаменту EXBS, Програми ЄС з експортного контролю P2P тощо. Працював у посольстві Мексики в Австрії, де, окрім роботи над режимами експортного контролю, відповідав за низку двосторонніх питань з Австрією, Словаччиною та Словенією. Пан Кандано обіймав посаду радника президента Мексики з питань зовнішньої політики з 2008 по 2012 роки, раніше він був радником у справах Північної Америки в МЗС Мексики. Пан Кандано має ступінь магістра Оксфордського університету з вивчення сучасного Китаю, зосереджуючись на зовнішній політиці Китаю, і має публікації на різні теми, включаючи експортний контроль, цивільну ядерну співпрацю, зовнішню політику Мексики та зміну клімату.
Велько Ненадич (Veljko Nenadic) - начальник відділу фізичної безпеки Агентства, офіцер з координації безпеки (на місцях). Працював в Академії криміналістичних і поліцейських досліджень Белграду (Сербія). Має також досвід SWAT та організації особистої охорони. Має ступінь Академії криміналістичних і поліцейських досліджень Белградського університету, магістр менеджменту з магістерською дисертацією "Тероризм як акт насильства" в Університеті юридичних і бізнес-наук, Новий Сад, Сербія. Є досвід роботи заступником начальника секретаріату поліції, слідчим-криміналістом та юристом, інструктором з вогнепальної зброї та поліцейської тактики, радником польової поліції, роботи у групі реагування на надзвичайні ситуації.
Також до складу місії увійшли інспектори з ядерних гарантій:
Флорін Абазі (Florin Abazi), доктор технічних наук Віденьского університету, також працював у Всесвітній організації охорони здоров'я і Бельгійському Центрі ядерних досліджень (SCK CEN);
Флоріан Хасі (Florian Hasi) – раніше працював у Віденському інституті фізики матеріалів, вивчав нові вуглецеві структури та композити за допомогою лазерної спектроскопії;
Фейсал Адже (Faisal Ajjeh), працює в Агентстві з 1997 року;
Пабло Альварес Касадо (Pаblo Alvarez Casado) – у МАГАТЕ з січня 2015 р., з 2009 року працював старшим інженером у Westinghouse Electric Company у шведському Västerås та бельгійському Nivelles. Його спеціалізації: термогідравліка ядерного палива, аналіз перехідних процесів BWR, методологія аналізу активної зони BWR, аналіз безпеки та застосування ризиків, аналіз перехідних процесів PWR та процедури експлуатації в надзвичайних ситуаціях. Також 2 роки працював інженером групи огляду реактора у мадридській компанії Tecnatom. Магістр наук з ядерної енергетики Королівського технологічного інституту (Стокгольм). Бакалаврат захищав у Мадридському Політехнічному університеті у 2004 році;
Фумін Цзян (Fuming Jiang) - керівник відділу безпеки експлуатації в МАГАТЕ; працював старшим спеціалістом з безпеки та очолював групу OSART з 2013 по 2020 р. До цього 2 роки працював директором із забезпечення управління та нагляду за ядерною безпекою CNNC Nuclear Power Operation Management Company Ltd. А також три роки - в.о. директора із забезпечення корпоративного управління та нагляду за експлуатаційною безпекою експлуатаційного ядерного парку CNNC. Загалом досвід роботи у CNNC – з 1997 року.
Арвідас Стадальнікас (Arvydas Stadalnikas) - керівник відділу ядерної безпеки МАГАТЕ; працював в офісі фізичного захисту Департаменту ядерної та фізичної безпеки. Доктор фізичних наук. Ступінь отримав у Вільнюському державному університеті.
Гюнтер Вінклер (Günther Winkler) - аварійна готовність, група реагування на надзвичайні ситуації. Розробник проєкту "Гармонізація готовності до ядерних аварійних ситуацій". 

АЕС