Ґроссі поручкався з ядерними терористами, швиденько оглянув ЗАЕС та поїхав з частиною експертів – попередні підсумки візиту
02.09.2022
Фото: telegraf.com.uа
Більшість експертів МАГАТЕ, що у четвер прибули на ЗАЕС із місією, залишили атомну станцію після оглядової екскурсії у супроводі представника "Росатома", який має кримінальний бекграунд. Самі співробітники ЗАЕС називають "цирком" проведену російськими окупантами екскурсію для магатешників і ЗМІ. Тим більш, що переважну більшість незалежних журналістів не пустили. Тим часом Ґроссі запевняє, що побачив все, що хотів, і що місія буде постійна.
О 18.00 1 вересня генеральний директор МАГАТЕ залишив Запорізьку АЕС, повідомила НАЕК "Енергоатом". "Разом з ним зі станції поїхала більшість членів делегації", – зазначено в повідомленні компанії у телеграм-каналі в четвер увечері. Зараз на ЗАЕС залишилися п'ятеро представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжать роботу на станції. "Очікується, що вони перебуватимуть на Запорізькій АЕС до 3 вересня", – зазначили в НАЕК.
Сам Рафаель Маріанно Ґроссі після візиту на Запорізьку АЕС заявив, що "фізична цілісність" станції є "порушеною" після того, як територія цього українського ядерного об'єкту регулярно обстрілювалася, повідомляє AFP.
Він розповів, що йому вдалося обійти всю АЕС, побачити ключові частини станції, такі як аварійні системи та диспетчерські. Тепер його команда аналізуватиме технічні аспекти побаченого. "Ми нікуди не йдемо. МАГАТЕ зараз там, на електростанції, і інспектори не йдуть - вони залишаться там", - сказав Ґроссі. За його словами, експерти нададуть неупереджену, нейтральну, технічно обґрунтовану оцінку того, що відбувається на ЗАЕС. Проблема, яка дуже турбує світову спільноту, - обстріли навколо ЗАЕС, які можуть пошкодити станцію та спричинити витік радіації. Один із реакторів станції довелося зупинити у четвер через обстріл. За словами Ґроссі, він був свідком обстрілів. "Були моменти, коли було очевидно, що стріляють: кулеметний вогонь, міномети. Два-три рази було справді дуже тривожно, я сказав би, для всіх нас", - сказав він.
Ґроссі також підтвердив інформацію про те, що МАГАТЕ встановлює на об'єкті постійну присутність. "Я щойно завершив перше відвідування основних місць, які ми хотіли побачити під час першого візиту на об'єкт. Зрозуміло, ще багато чого належить зробити", - сказав Ґроссі після візиту на ЗАЕС.
Загалом за словами Ґроссі, експертам за перші години роботи місії "вдалося зібрати багато важливої інформації", і він побачив "ключові речі, які хотів побачити".
Як прокоментував це радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, "дивно, що місія тривала дві години. Але МАГАТЕ говорить, що там залишаться представники на постійній основі. Але за 2 години, тим більш, коли біля тебе крутяться росіяни і розказують де, що прилетіло, то можна було послухати лише казки у виконанні представника "Росатома" і не більше".
Водночас повідомляється, що інспектори місії МАГАТЕ пересувались станцією та спілкувались зі співробітниками ЗАЕС у присутності російських військових та працівників "Росатома".
"Вони водили Ґроссі та інспекторів за своїм маршрутом, показували "мапи прильотів" та привели до них місцевих колаборантів із заявами від "небайдужих громадян" про необхідність припинення обстрілів. Це був цирк", – цитують ЗМІ співробітників ЗАЕС.
За їх інформацією, перед візитом представників МАГАТЕ на станцію командир зведеного підрозділу Росгвардії РФ, який здійснює збройне утримання атомної станції, Мурадхан Алдерханович Ахмедханов, із залученням колишнього працівника ЗАЕС Влада Лаврика, провів роботу з персоналом станції задля недопущення спілкування з представниками МАГАТЕ "випадкових" працівників станції. Також здійснювали тиск на керівництво станції – т. в. о. генерального директора Ігоря Мурашова та головного інженера Юрія Чернічука – стосовно "дозволених" для висвітлення перед експертами МАГАТЕ аспектів роботи станції в окупації.
Під час пересування територією станції представників МАТАГЕ постійно супроводжував громадянин РФ Карчаа Ренат Іванович, який не допускав спілкування керівництва ЗАЕС з представниками МАГАТЕ наодинці, без контролю з боку представників російської окупаційної "влади".
Сам Карчаа, котрий фігурує на різних посадах як GR-менеджер, політичний консультант, антикризовий менеджер у соціально-політичній сфері, політолог, юрист, державний управлінець, наразі представляється радником гендиректора ДК "Росатом"
Він також є головним підозрюваним в кримінальній справі за частиною 4 статтею 264 КК рф, де санкцією статті передбачено обмеження волі на термін від 5 до 12 років із забороною займати посади на термін до 3 років. У 2004 році він у статусі віце-губернатора Мурманської області збив на смерть 16-річного підлітка та втік з місця злочину.
З цього приводу Антикризовий експертний ядерний центр зазначив, що "строката біографія зазначеного атомного "експерта" та "спеціаліста", який працював в сферах політології, соціології та зовнішніх комунікацій різних державних структур держави-терориста говорить про відсутність "лавки запасних" у російської сторони, хто хотів би відкрито нести відповідальність за збройний напад та захоплення ядерного об’єкту в Україні".
Втім, повернемося до результатів місії. Чи відповідатимуть вони очкуванням української сторони? Навряд. За словами Подоляка, президент Володимир Зеленський чітко позначив, що саме хоче дізнатися Україна від місії МАГАТЕ. Все можна умовно розділити на кілька пунктів.
Перше – в якому стані перебувають ядерні реактори, які виробляють електроенергію, що живить Південь України.
Друге – як працює фізична безпека Запорізької АЕС.
Третє – яка ситуація із персоналом ЗАЕС: в якому вони психологічному стані і чи можуть виконувати роботу, враховуючи, що вони кілька місяців вже перебувають на території ЗАЕС і з них регулярно знущаються.
Четверте – чи втручаються російські війська, які перебувають на ЗАЕС в інженерну складову роботи атомної електростанції. "Якщо вони звідти стріляють – це одна історія. Але, якщо напряму втручаються, то це становить значну небезпеку не лише для України, але й для всієї Європи", - зазначив представник Офісу президенту.
Наразі відомо лише, що під час візиту на Запорізьку АЕС члени місії Міжнародного агентства з атомної енергії МАГАТЕ виявили у приміщеннях станції російську військову техніку. Відповідне відео показали російські пропагандисти, придумавши пояснення, що це техніка військ, які нібито забезпечують радіаційний та хімічний захист станції.
Сам президент Зеленський таким чином підбив підсумки візиту: "Місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. Добре, що це відбулося, сам факт, попри всі провокації російських військових і цинічні обстріли Енергодара й території станції. Україна зробила все для того, щоб ця місія відбулася. Але погано, що окупанти намагаються перетворити цю місію МАГАТЕ – справді необхідну – на безплідну екскурсію по станції".
Зеленський зазначив, що домовився із Ґроссі та членами місії, що їх обов’язково супроводжуватимуть журналісти з українських і міжнародних ЗМІ. "На жаль, цього не зроблено. Хоча обіцяно. На жаль, окупанти не пустили журналістів, але організували масовку своїх пропагандистів. На жаль, представники МАГАТЕ не захистили представників незалежних ЗМІ", - зазначив президент України.
Тим не менш, він сподівається, що місія все ж зробить об’єктивні висновки з обставин на станції. "І головне, що має відбутися, – це демілітаризація території станції. Саме це є метою українських і міжнародних зусиль. І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Ґроссі на нашій зустрічі в Києві. Це був ключовий – ключовий! – безпековий пункт наших домовленостей: демілітаризація і повний контроль з боку наших атомників", - наголосив Зеленський.
Тим часом Литва запропонувала постійній основі розмістити на ЗАЕС поліцейські сили ООН. Країна виступає за створення довготривалої місії МАГАТЕ і щоб поліцейські сили ООН забезпечували її фізичну безпеку. Країна готова брати активну участь у такій поліцейській місії ООН і направити своїх правоохоронців.