Заява G-7 до місії МАГАТЕ на ЗАЕС: російська федерація має негайно вивести свої війська з-під міжнародно визнаних кордонів України та поважати територію та суверенітет України

31.08.2022
Група директорів з питань нерозповсюдження ядерної зброї G-7 глибоко стурбована серйозною загрозою безпеці українських ядерних об'єктів, які продовжують контролювати російські збройні сили, та засуджує дії росії на ядерних об'єктах України і ядерний шантаж, якому піддається Україна та весь світ.
Про це йдеться у заяві, що опублікована сьогодні пресслужбою Держдепартаменту США.
У заяві зазначено, що дії росіян на запорізькій АЕС значно підвищують ризик ядерної аварії чи інциденту та ставлять під загрозу населення України, сусідніх держав та міжнародне співтовариство.
Учасники групи чітко зазначили: "російська федерація має негайно вивести свої війська з-під міжнародно визнаних кордонів України та поважати територію та суверенітет України". Вони  підтверджують, що Запорізька атомна електростанція та електроенергія, яку вона виробляє, по праву належать Україні та наголошують, що спроби росії відключити станцію від української енергомережі були б неприйнятними. "Наголошуємо, що Запорізька атомна електростанція не повинна використовуватися для військових дій чи зберігання військової техніки", – зазначила G-7.
Підписанти заяви вітають візит місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС для розв’язання проблем ядерної безпеки, безпеки та гарантій навколо ЗАЕС. "Ми також вітаємо зусилля Генерального секретаря ООН Гутерріша щодо надання необхідної підтримки цій місії. Ми продовжуємо наголошувати, що цей візит має бути проведений у спосіб, який поважає повний суверенітет України над її територією", – йдеться у документі.
У "Великій сімці" наголосили, що персонал МАГАТЕ повинен мати постійний, безпечний та безперешкодний доступ до всіх ядерних об’єктів в Україні та безпосередньо – і без втручання – спілкуватися з українським персоналом, відповідальним за експлуатацію цих об’єктів, якому має бути дозволено виконувати свої обов’язки без погроз чи тиску.
"Ми маємо намір продовжувати підтримувати МАГАТЕ фінансово та технічно, зокрема через його план технічної допомоги Україні, у його зусиллях із забезпечення ядерної безпеки та безпеки та застосування гарантій до українських атомних електростанцій", – зазначено у заяві.
Крім того, група "Великої сімки" висловила серйозну стурбованість нещодавньою зловмисною кіберактивністю проти української атомної енергетичної компанії. Тому, йдеться у заяві, вони продовжать підтримувати кібербезпеку в Україні.
У документі нагадується, що як засновники Глобального партнерства на чолі з G-7, ці країни понад 20 років співпрацювали з Україною задля підвищення безпеки українських ядерних установок. "Тому ми несемо особливу відповідальність за підтримку міжнародних зусиль, спрямованих на підтримку цих об’єктів і допомогу Україні у протидії серйозним ризикам, які загарбницька війна Росії створює для безпеки українських ядерних установок", – наголосили у G-7.
"Велика сімка" додає, що має намір використати ініціативу Глобального партнерства G7 і зустріч Глобального партнерства в Берліні у жовтні 2022 року, щоб запросити представників МАГАТЕ для окреслення можливих напрямків підтримки зусиль МАГАТЕ.
"Ми глибоко шкодуємо, що росія заблокувала консенсус на Конференції з розгляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), оскільки вона відмовилася взяти на себе відповідальність за серйозну ситуацію навколо гарантій, безпеки та безпеки ядерних об’єктів України. Це не можна розглядати як акт сумлінності. Усі інші країни ДНЯЗ підтримали проєкт результатів. Попри те, що він не був прийнятий, він забезпечує надійний план прогресу за всіма трьома складовими ДНЯЗ", – зазначили автори заяви G-7.

Як наголосило з цього приводу ГУР Міноборони України, позиція України в питанні вирішення кризи на ЗАЕС однозначна та незмінна: "всі представники рф, цивільні та військові, мають негайно та без жодних умов залишити територію електростанції. Місто Енергодар та безпосередньо ЗАЕС повинні бути виведені з-під впливу російських окупаційних адміністрацій. Після цього в місті та на ядерному об’єкту буде терміново відновлено роботу законних українських адміністрацій, головним завданням яких стане організація коридору безпеки для доправлення необхідного обладнання та спеціалістів на територію станції. Зокрема, водним шляхом за допомогою поромної переправи. Контроль над ЗАЕС має бути негайно повернутий українському Енергоатому та місії МАГАТЕ". 

АЕС