Місія МАГАТЕ буде на ЗАЕС лише 4 дні. Чого Україна очікує від Агентства

29.08.2022
Україна очікує від місії МАГАТЕ чітких заяв про факти порушень росією протоколів ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на спільному з прем'єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон та главою МЗС Анн Лінде брифінгу у Стокгольмі.  Очільник українського МЗС зауважив, що місія МАГАТЕ вже прямує в Україну, і він учора скоординував деталі місії з генеральним директором організації Рафаелем Маріанно Ґроссі.
"Я говорив з головою організації Рафаелем Ґроссі вчора. Ми очікуємо від місії чіткої заяви про факти порушень всіх ядерних протоколів безпеки. Ми знаємо, що росія поставила не тільки Україну, а й увесь світ під загрозу ядерного інциденту", – наголосив Кулеба.
"Без перебільшення, ця місія буде найважчою в історії МАГАТЕ, враховуючи активні бойові дії, які веде росія на місці, а також кричущий спосіб, у який росія намагається легітимізувати свою присутність на Запорізькій АЕС", – додав міністр.
Він наголосив, що весь світ разом з Україною та МАГАТЕ мають змусити росію забратися із ЗАЕС. "Це єдиний спосіб забезпечити ядерну безпеку на енергостанції", –  зазначив Кулеба.
Стало також відомо, що місія МАГАТЕ прибуде на Запорізьку АЕС вже найближчої середи, 31 серпня та перебуватиме на станції 4 дні.
Як вважає експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак, окупанти можуть спробувати приховати свої злочини на Запорізькій АЕС, намагаючись ввести місію МАГАТЕ в оману. Такий ризик дійсно існує, однак він значно менше ніж 50%, - зазначив він.
Експерт вважає, що в МАГАТЕ є достатня кількість людей, які дуже добре знають українські станції, тому фахівці розуміють, що їм треба подивитися та перевірити. Якщо росія наважиться щось приховувати – це буде використано проти неї, – наголосив експерт НІСД.
Він вважає, що окупанти прямо зараз пробують "замести сліди", зокрема можуть намагатися приховати військову техніку, яку заводили у машинні відділення, але місія все одно побачить ці порушення.
Експерт переконаний, що МАГАТЕ має постійно моніторити ситуацію на ЗАЕС, а не здійснювати разовий візит.

"Сам факт разового політично важливого візиту – це загроза. Тиждень подивилися, через тиждень все знову змінилося. Але під час присутності самої місії дуже важко її обманути", – зазначив експерт в інтерв'ю "24 каналу". 

АЕС