Про те, чим завершилося засідання Радбезу ООН щодо Запорізької АЕС та експертне обговорення, яке передувало йому

12.08.2022
Фото: politring.com

Запорізька АЕС не сходить зі шпальт провідних ЗМІ з моменту її захоплення. Вчора відбулася - щоправда на прохання рф - Рада Безпеки ООН щодо ситуації на ЗАЕС. Члени РБ ООН закликали забезпечити візит місії Міжнародного агентства з атомної енергії на захоплену російськими окупантами Запорізьку атомну електростанцію. Але експерти переконані, що сьогодні нема ні фахової дискусії, ні належної медійної уваги щодо цієї теми. Що саме остається за кадром офіційних новин?

Основні підсумки вчорашнього засідання Ради Безпеки ООН: візит місії МАГАТЕ на захоплену російськими окупантами ЗАЕС, заклик до переговорів від Китаю та як Кислиця навчає Небензю

«Ми закликаємо обидві сторони якнайшвидше відновлювати переговори й шукати вирішення української кризи максимально раціональним способом. Позиція Китаю – поважати територіальну цілісність, тому закликаємо всі міжнародні сторони посприяти якнайшвидшому розв'язанню цієї кризи та вжити всіх заходів, щоб сторони повернулися до переговорів», – заявив постійний представник Китаю в ООН Чжан Цзюнь, який головував на засіданні. Він висловив сподівання, що візит генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі на Запорізьку АЕС таки відбудеться, щоб отримати детальнішу інформацію про ситуацію на ЗАЕС.
Сам гендиректор МАГАТЕ виступив за якнайшвидше відвідування фахівцями Агентства Запорізької АЕС і підтвердив готовність особисто очолити місію.
Всі представники країн-членів Радбезу ООН висловилися за необхідність відвідин ЗАЕС співробітниками МАГАТЕ. А рф заявила, що вважає виправданим, щоб представники МАГАТЕ приїхали на Запорізьку АЕС "якнайшвидше", "навіть до кінця серпня". Було обіцяно, що недокраїна-окупант надасть максимально можливе сприяння в розв’язанні організаційних питань цього візиту.
США поклали всю відповідальність за ситуацію навколо Запорізької АЕС на росію і закликали забезпечити доступ місії МАГАТЕ.
Великобританія наголосила, що дії росії суперечать правилам безпеки, установленим МАГАТЕ, і загрожують мільйонам людей. росію було закликано вивести свої сили зі станції та допустити на об'єкт інспекторів МАГАТЕ.
Франція додала, що росія має повернути Україні контроль над ЗАЕС, «тому що ця ситуація загрожує мешканцям України», а експерти МАГАТЕ повинні дістати доступ до станції та мати можливість спілкуватися з персоналом станції без тиску російських військових.
Постпред України в ООН Сергій Кислиця звернувся до російського представника з вимогою негайно і без жодних умов забезпечити доступ місії МАГАТЕ на захоплену Запорізьку АЕС. Він заявив про важливість присутності в місії кваліфікованих військових експертів, а також представників ООН. Водночас пан Кислиця зазначив, що дії потрібно здійснювати в суворій відповідності до національного законодавства України і за повного дотримання міжнародних зобов'язань. "Ми готові надати місії всю необхідну допомогу і полегшити її проїзд територією, контрольованою Україною", – підкреслив постпред.
«Ми дійсно із жалем визнаємо, що подібний візит ще досі не відбувся через руйнівну позицію росії. Незважаючи на їхні публічні заяви, окупанти звернулися до маніпуляцій та невиправданого висування умов щодо візиту місії, а також обстрілу АЕС і міста Енергодар, що робить цей візит поки неможливим. Ми відмовляємося від спроб росії уникнути відповідальності за цю затримку та ще й покладання провини на Україну, на Генерального секретаря ООН, а також на МАГАТЕ. Як це було не лише сьогодні, а також і у твердженні міністра закордонних справ росії від 9 серпня», - наголосив український дипломат.
Він зазначив, що рф вдається до небезпечних провокацій на захопленій Запорізькій АЕС. Окупанти розмістили там військову техніку, з якої обстрілюють українські міста вздовж берега Дніпра та територію поблизу самої атомної станції. Сергій Кислиця зазначив, що для проведення місії МАГАТЕ на територію ЗАЕС Росія має припинити обстріл Нікополя та Марганця, щоб місія змогла хоча б доїхати до місця призначення.
На завершення свого виступу постпред України в ООН Сергій Кислиця заявив: «росія повинна негайно припинити будь-які дії проти ядерного об’єкту в Україні та повернути контроль над усіма ядерними об’єктами українській стороні. Міжнародна спільнота повинна продовжувати здійснювати політичний тиск на країну-агресорку – росію, а також вимагати повної та беззастережної деокупації ЗАЕС. Гарантування безпеки ядерного об’єкту не може вважатись жестом доброї волі. Відповідно до міжнародного гуманітарного права Це обов’язок окупаційних сил. Дозвольте пояснити це представнику росію в найпростіший спосіб, крок за кроком. Таким чином, що навіть школяр зрозумів би.
По-перше, скажу чітко та ясно: росія має дозволити МАГАТЕ забезпечити місію негайно й без будь-яких умов. Не уникайте, не заважайте перетинати цих п’ять миль через Дніпро. По-друге, розмінуйте об’єкти ЗАЕС. По-третє, приберіть своїх військових та відведіть зброю з території, досить вже ігор.
Шановні колеги, ніхто з нас не може зупинити вітер, який несе з собою радіацію. Але разом ми спроможні зупинити країну-терористку. І чим раніше ми зупинимо росію, тим швидше Європа та весь світ зможуть відчувати себе безпечно!».
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав вчора вивести військових та техніку з території ЗАЕС і запобігти подальшому розгортанню сил чи техніки на об'єкті. Він також закликав дати місії МАГАТЕ «негайний безпечний і безперешкодний доступ» до АЕС.
Щодо демілітаризації ЗАЕС, то представник країни – ядерного терориста не підтримав пропозицію про створення демілітаризованої зони навколо Запорізької атомної станції.

Що вважають з цього приводу українські фахівці

Вчора Український кризовий медіа-центр провів експертне обговорення «Ядерний шантаж Путіна на Запорізькій АЕС: гра в російську рулетку?». Наводимо основні тези експертів, які взяли участь у дискусії.
Валерій Чалий, голова Правління УКМЦ, Надзвичайний і Повноважний Посол України переконаний, що росія вдається до ядерного шантажу, щоб зафіксувати окупацію частини території України. На жаль, увага в інформаційному просторі прикута до проблеми тільки тоді, коли росія прямо погрожує, що підірве Запорізьку АЕС. Дискусії щодо того, як цього не допустити, мають натомість відбуватися наперед, з прогнозуванням і на серйозному рівні. Приміром, нещодавно держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що своїми брутальними діями на найбільшій АЕС Європи Росія вивела поняття живого щита «на зовсім інший, жахливий рівень». «Це підготовка великого грабежу, який росії не вдасться вчинити. Необхідна присутність місії МАГАТЕ на ЗАЕС, адже коли росіяни почнуть здійснювати «акт доброї волі», коли вийдуть зі станції, можуть викрасти деталі та обладнання, що може призвести до техногенної аварії. Присутність їх військ у Чорнобильській зоні показали, що росіяни поводяться як «мавпа з гранатою», – наголосив Валерій Чалий.
На його думку, Україна має негайно вийти з усіх двосторонніх угод з Росією у сфері ядерної енергії. Ці документи, наголосив Валерій Чалий, не приносять нам жодної користі – лише використовуються Росією на виправдання своєї відверто грабіжницької політики. На Україні та її союзниках зараз лежить особливо велика відповідальність не лише тому, що йдеться про радіаційну безпеку величезних територій, але й через те, що АЕС військовим шляхом була захоплена вперше в історії. Тому важливо знайти такий вихід із ситуації, щоби в імперіалістів-загарбників не виникало ні найменшої спокуси повторити ігри Путіна в Енергодарі.
«Це перший випадок захоплення ядерних станцій під час війни. Дуже небезпечно давати Росії можливість красти нашу електроенергію. Зараз треба присікати всі спроби Росії красти потужності та переключити їх на Крим та російську енергосистему. росія намагається поглинути Україну. Я скажу непопулярну річ, але у моєму розумінні, пріоритет безпеки держави набагато вищий зараз, ніж загрози інциденту з радіаційним забрудненням. Я вважаю, що навіть така загроза є менш значущою, ніж програш України у війні та капітуляція України», – переконаний дипломат.
Володимир Єльченко, Постійний представник України при ООН (1997-2001; 2015-2018) зазначив: «коли Україна була членкинею Радбезу ООН у 2017 році, ми з великими труднощами провели першу в історію Радбезу ООН резолюцію під назвою «Захист об’єктів критичної інфраструктури». Куди вже ближче до ситуації Запорізької АЕС? Я не думаю, що про це питання забули. Але сьогодні нема ні фахової дискусії, ні належної медійної уваги щодо цієї теми».
Дипломат підкреслив, що офіційний Київ має активно та зрозуміло доносити до своїх союзників, до всієї міжнародної спільноти, на кому конкретно полягає відповідальність за кожну нову загрозу радіаційного інциденту. «Засідання Ради Безпеки ООН – класичний приклад негативної креативності російської дипломатії. росія сама собі придумала питання і сподівається відволікти увагу від головного. По Запорізькій АЕС зараз важливі два моменти – хто її обстрілює та з чого все почалося. Почалося з того, що росія захопила цю станцію й захопила частину території України. А вже потім слід розбиратися, хто обстрілює», – наголосив дипломат.
Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики нагадала, що МАГАТЕ створювалася для контролю за виконанням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Контроль місії МАГАТЕ базується на трьох компонентах – контроль ядерного матеріалу, фізичний захист ядерного матеріалу, експортний контроль технологій подвійного призначення. На кожній станції є онлайн-моніторинг за пересуванням ядерного матеріалу. Але за протоколом, вони повинні верифікувати ці дані. Інспектори завжди приїжджають на перезавантаження палива, ставлять відповідні пломби. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріанно Ґроссі висловив стурбованість щодо цілісності ядерних матеріалів на Запорізькій АЕС. Представники «Росатому», які зайшли відразу з російськими воєнними, одразу почали вивчати технічну документацію на тепловидільні елементи (твели) виробництва компанії Westinghouse, - зазначила Ольга Кошарна, посилаючись на власні джерела. «Ми знаємо, що Росія краде ноу-хау. Вони могли і вкрасти свіжі твели, і хоча би одну відпрацьовану збірку, вивезти це все в Росію та використати на своїх підприємствах. Рафаель Ґроссі хоче впевнитися, що нічого не вкрадено, а також що це не перейде до рук третіх країн. Після звільнення Чорнобильської зони відчуження, ми побачили, що росіяни вкрали багато радіоактивних зразків», – наголосила фахівчиня.
Вона підкреслила, що Україні зараз від МАГАТЕ потрібен не просто контроль, а комплексна місія. Україна має висувати вимоги, щоб у цій місії не було громадян рф, не допускати представників рф до підготовки місії, не обговорювати з росіянами звіт за результатами місії, - зазначила Ольга Кошарна. «Ще з весни окупаційна влада відновлює лінію електропередач між Кримським перешийком до Каховки. Є план перепідключити Запорізьку АЕС, а також всі вітрові та гідроелектростанції Херсонщини на Крим. Росіяни не будуть підривати ЗАЕС, їм потрібна справна станція, бо в них проблеми зі постачання електроенергії у Криму. Тим більше, що українські військові підірвали газові свердловини, ці морські платформи, цим самим спричинивши дефіцит газу для теплових електростанцій із турбінами Siemens. Ба більше, Краснодарський край у них теж енергодефіцитний. Тож Росія планує через сухопутний окупований коридор долучити ЗАЕС до енергосистеми Краснодарського краю», – повідомила пані Ольга Кошарна.
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ, експерт з питань енергетики, підкреслив, що нинішня ситуація – і ядерний шантаж і крадівництво ядерних активів. Клептократична природа російського режиму відповідає цій логіці. «Ядерний шантаж має певний сценарій. Путінський режим бачить, що блеф дає свій результат – Захід діє реактивно, а не превентивно, побоюючись розізлити Путіна. Росіяни полюбляють згадувати Карибську кризу 1962 року. Тоді нібито виграли Штати, бо Хрущов дав слабину і був поганим кризовим менеджером – а зараз цю ситуацію треба переграти знову. Тож подібний гібридний сценарій замислено й зараз. За кремлівським сценарієм нової Карибської кризи, Захід має піти на поступки. Контури цього сценарію вже проступають», – застеріг Михайло Гончар.
Експерт вказав на похмуру постать Сергія Кірієнка, першого заступника голови АП РФ і головного куратора «українського питання» в Кремлі, як ініціатора цієї брудної та небезпечної гри навколо Запорізької АЕС. Перед тим, як обійняти свою нинішню посаду, Кірієнко 11 років очолював «Росатом» – тож не дивно, що він схопився за ідею використати величезний ядерний об’єкт для додаткового тиску на Україну.
«Росія збирається провести незаконний референдум на окупованих територіях. Після цього територія міста Енергодар та Запорізької АЕС стане нібито російською територією, якій загрожують дії ЗСУ. Щоб захистити об’єкт, росіяни розмістять на прилеглих територіях тактичну ядерну зброю. Про застосування тактичної ядерної зброї Росія говорить регулярно. Це психологічна атака на політичне керівництво України та Європи, зараз йтиме розкручування цього сюжету. Кремль вимагатиме в Радбезі ООН, щоб Україна відвела свої сили, тоді Росія забезпечить «нормальне» функціонування ЗАЕС. Таким чином Захід буде перед вибором: або відмовляєтеся від підтримки України, а Україна погоджується на умови Росії, або на ЗАЕС буде серйозний інцидент», – зазначив Михайло Гончар.
Григорій Плачков, голова Держатомрегулювання у 2017-2021 роках, констатував, що після початку повномасштабної війни Росія систематично використовувала Чорнобильську та Запорізьку АЕС як військові бази та склади боєкомплекту, і продовжує це робити. «Це – великі ризики для об’єктів атомної інфраструктури. Оскільки, якщо повернутися до історії ядерної енергетики, навіть без воєн ставалися дуже сумні події: у 1979 році на АЕС Трі-Майл-Айленд, у 1986 році в Чорнобилі, у 2011 в Фукусімі. А захоплення Запорізької АЕС – це четвертий дзвоник людству: треба щось робити, аби не допустити світову катастрофу! МАГАТЕ зараз цікавлять три речі – нерозповсюдження ядерних матеріалів за межі станції та достатність ресурсів для її безаварійної роботи, зокрема людського, психологічної стійкості цих спеціалістів. Це також питання запчастин, реагентів, дизельного палива на випадок знеструмлення самої станції. Третє питання – фізичного захисту станції, хто контролює там допуск персоналу, вантажів. Місія МАГАТЕ необхідна – але ми наполягаємо, що Агентство має відсторонити громадян РФ від прийняття рішень. А це понад ста співробітників штаб-квартири МАГАТЕ! Україна взагалі має добиватися реалізації заяви G7, збирання міжнародної коаліції з метою повернути ЗАЕС під свій повний контроль», – акцентував Григорій Плачков.
Відеозапис експертного обговорення:

АЕС