МЗС, ДІЯРУ та «Енергоатом» висловилися щодо можливої місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

09.06.2022

 На сьогодні потреб для термінового візиту інспекторів з гарантій на окуповану ЗАЕС немає, - заявив в.о. голови Держатомрегулювання Олег Коріков на зустрічі з послами країн «Великої сімки» та Європейського Союзу з розгляду актуальних питань ядерної безпеки та гарантій нерозповсюдження в умовах повномасштабної війни російської федерації в Україні. Зустріч відбулася за участі представників Міністерства закордонних справ України.

Як йдеться у повідомленні, формат спілкування, запропонований Посольством Федеративної Республіки Німеччини в Україні, у рамках Головування у Групі семи, надав можливість регулятору ядерної безпеки безпосередньо представити свою позицію високим посадовим особам країн-партнерів, які надають дієву підтримку Україні та мають вплив на міжнародні режими безпеки та нерозповсюдження.
Олег Коріков поінформував учасників зустрічі про стан безпеки ядерних установок в Україні і підкреслив, що майданчик Запорізької АЕС та місто-супутник Енергодар четвертий місяць залишаються захопленими російськими військами. На майданчику ЗАЕС знаходяться зброя, боєприпаси, військова техніка, військові і цивільні особи рф, у місті Енергодар є випадки нападу на працівників АЕС. Навіть в цих умовах експлуатуючою організацією ДП НАЕК «Енергоатом» і персоналом ЗАЕС здійснюються заходи з підтримки експлуатаційної безпеки ядерних установок, забезпечується облік і контроль ядерного матеріалу у рамках Угоди з МАГАТЕ про гарантії та Додаткового протоколу до неї, включно з наданням МАГАТЕ звітів про зміни інвентарної кількості та баланс ядерного матеріалу. На Запорізькій АЕС, як і на всіх діючих АЕС України, ядерний матеріал присутній і використовується у вигляді паливних збірок із низьким збагаченням, що не є придатним для виготовлення ядерної зброї. 
Виходячи з вищезазначеного, очільник ДІЯРУ вважає, що на сьогодні потреб для термінового візиту інспекторів з гарантій на окуповану ЗАЕС немає. А з міркувань безпеки, до планування місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС, на його думку, можна буде повернутись після деокупації майданчика станції, міста Енергодар і території зони спостереження АЕС.
Також він поінформував присутніх, що всупереч Протоколу до Женевської конвенції продовжується практика використання рф повітряного простору навколо майданчиків АЕС для ракетних обстрілів території України, що створює ризик ядерних аварій. У черговий раз проліт крилатої ракети над майданчиком АЕС у напрямку на північ був зафіксований 5 червня о 5.30 ранку, засобами відеоспостереження Південноукраїнської АЕС, про що поінформовано МАГАТЕ.
За інформацією Держатомрегулювання, пропозиції керівника ядерного регулюючого органу та представників МЗС послам країн «Великої сімки» та Європейського Союзу стосувалися «неприйнятності для української сторони проведення місії МАГАТЕ до моменту деокупації Запорізької АЕС та міста Енергодар та підтримки Радою керуючих МАГАТЕ резолюції щодо глобальної ядерної загрози через збройне вторгнення Російської Федерації в Україну та актів ядерного тероризму проти українських ядерних об’єктів і вжиття відповідних санкцій».
Також сьогодні НАЕК «Енергоатом» у своєму Telegrаm-каналі повідомив, що «російські окупанти активно готують візит Гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі на Запорізьку АЕС». З цього приводу вони – військові разом із представниками Росатома – проводять спеціальні наради та навіть спілкуються з МАГАТЕ щодо організації приїзду місії агентства.
«Енергоатом» вважає, що візит гендиректора МАГАТЕ або його представників на ЗАЕС може «в очах світової спільноти легітимізувати окупацію станції, спричинену перебуванням там ядерних терористів». «Російські окупанти активно готують візит Гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Ґроссі на Запорізьку АЕС. З цього приводу вони – військові разом із представниками Росатома – проводять спеціальні наради та навіть спілкуються з МАГАТЕ щодо організації приїзду місії агентства», – повідомляє компанія.
Оператор АЕС вважає, що МАГАТЕ зафіксує безпечний радіаційний фон і контроль над ядерними матеріалами, схвалить стан ядерної та радіаційної безпеки й загалом наголосить, що зараз на АЕС усе гаразд. «Мовляв, всі решта питань – вони політичні, а МАГАТЕ політикою не займається», - зазначає «Енергоатом».
Натомість «Енергоатом» закликає МАГАТЕ вимагати виведення російських військ, техніки та зброї з території ЗАЕС, а також звільнення станції і повернення її під контроль України. «Це єдиний спосіб прискорити візит експертів МАГАТЕ на станцію задля підтвердження її безпечного стану й оцінки шкоди, заподіяної злочинними діями окупантів, як це вже було зроблено на ЧАЕС», – наголошує компанія.
Водночас, 3 червня на сайтах КМУ та МЗС було опубліковано коментар Міністерства закордонних справ України щодо окупації Росією Запорізької АЕС, в якому міститься заклик до генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі та Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша подвоїти зусилля з метою «вироблення дієвих модальностей направлення на ЗАЕС місії міжнародних експертів під егідою МАГАТЕ/ООН».
«Закликаємо Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі та Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша подвоїти зусилля з метою віднайдення шляхів якомога швидшого звільнення ЗАЕС від російських загарбників, повернення її під повний контроль України, відновлення безпеки станції, а також вироблення дієвих модальностей направлення на ЗАЕС місії міжнародних експертів під егідою МАГАТЕ/ООН. Розраховуємо на активну позицію держав-партнерів з цього приводу у рамках майбутніх засідань Ради керуючих та Генеральної конференції МАГАТЕ», - йдеться у коментарі МЗС.
Також МЗС вимагає від росії повного виконання резолюції Ради керуючих МАГАТЕ від 03.03.2022 «Наслідки ситуації в Україні для ядерної безпеки, фізичної ядерної безпеки та гарантій». «рф повинна негайно припинити всі дії, спрямовані проти ядерних об’єктів в Україні, і повернути українській стороні контроль над усіма захопленими ядерними установками. Цинічні спроби країни-агресора змусити Україну придбавати вироблену нею ж на ЗАЕС електроенергію мають негайно припинитися», - наголошується у документі.

АЕС