МАГАТЕ повідомило про відновлення радіаційного моніторингу у Зоні відчуження та ситуацію на ЗАЕС

08.06.2022

 У Зоні відчуження відновлено радіаційний моніторинг. Як повідомило вчора МАГАТЕ, його Центр інцидентів та надзвичайних ситуацій (IEC) з 6 червня почав отримувати дані радіаційних вимірювань із Зони відчуження, що стало можливим після відновлення автоматизованого збору даних та підключення місцевих станцій моніторингу до Міжнародної інформаційної системи радіаційного моніторингу (IRMIS).

Мережа радіаційного моніторингу у Зоні відчуження припинила роботу 24 лютого, у перший день військової агресії рф, тоді ж було втрачено передачу даних про гарантії з ЧАЕС до штаб-квартири МАГАТЕ, і яка була повністю відновлена ​​чотири тижні тому.
Більшість з 39 детекторів, які надсилають дані із зони відчуження, що охоплюють 30 кілометрів навколо АЕС, тепер видно на карті ІРМІС, а їхні дані оновлюються. МАГАТЕ зазначило, що показники вимірювань демонструють, що радіаційна ситуація у Зоні відчуження наразі аналогічна тій, що була зафіксована до війни.
МАГАТЕ також повідомило, що одинадцять держав-членів МАГАТЕ, зареєстрованих в RANET, наразі запропонували надати Україні спеціалізоване обладнання згідно з комплексним запитом української сторони. У цей список, поданий наприкінці квітня, увійшли, серед іншого, прилади для вимірювання радіації, захисні матеріали, комп’ютерна допомога, системи електропостачання та дизельні генератори.
Наразі МАГАТЕ оновило цей перелік з урахуванням вже надісланої допомоги, його опубліковано в Єдиній системі обміну інформацією при інцидентах та надзвичайних ситуаціях (USIE) МАГАТЕ.
Також цього тижня Україна повідомила МАГАТЕ, що на окупованій російськими загарбниками Запорізькій АЕС «ланцюжки постачання порушені або втрачені, а запаси витратних матеріалів та запасних частин скорочуються в процесі ремонту та технічного обслуговування». Водночас, за словами оператора, «для забезпечення ядерної безпеки на ЗАЕС створено резерв витратних матеріалів та запчастин».
За інформацією МАГАТЕ наразі до ОЕСУ підключено вісім українських атомних енергоблоків: 2 на ЗАЕС, 3 на Рівненській АЕС, 2 на Південноукраїнській АЕС та 1 на Хмельницькій АЕС.
Також Агентство зазначило, що за сприяння оператора продовжує технічні спроби відновити передачу даних про дистанційні гарантії до штаб-квартири МАГАТЕ із ЗАЕС, що припинилася 30 травня. З інших локацій МАГАТЕ продовжує отримувати дані про гарантії.

АЕС