«Енергоатом» замовив концептуальне рішення щодо поводження з великими обсягами радіоактивної води та нові керівництва з управління важкими аваріями

23.05.2022

 ТОВ «Енергобезпека Груп», яке входить до складу чесько-української групи компаній ES Group, на замовлення НАЕК «Енергоатом» розробить концептуальне рішення щодо поводження з великими обсягами радіоактивної води, яка може утворитися при важких аваріях. Відповідний договір за результатами проведеного тендеру укладено 11 квітня 2022 року, - зазначено у системі Prozorro. Термін виконання робіт – до кінця поточного року.

Як повідомляється на сайті ES Group, концептуальне рішення буде розроблено на основі аналізів та досліджень з метою оцінки обсягів та активності радіоактивної води, що утворюється в процесі важкої аварії. Фахівці компанії проаналізують міжнародний досвід з поводження з великими обсягами радіоактивної води в результаті важких аварій та досвід у реалізації відповідних заходів експлуатуючими АЕС організаціями за результатами стрес-тестів (ENSREG).
Також в ході робіт буде визначено та обґрунтовано представницькі сценарії важких аварій для подальшого розрахункового аналізу із урахуванням дій персоналу згідно керівництв із управління важкими аваріями. Буде зроблено розрахунковий аналіз накопичення радіоактивної води для представницьких сценаріїв важких аварії для усіх трьох проєктів енергоблоків, що експлуатуються на українських АЕС - ВВЕР 1000/В-320, ВВЕР 1000/В-302, ВВЕР 440/В-213.
Компанія нагадує, що розробка концептуального рішення щодо поводження з великими обсягами радіоактивної води, яка може утворитися при важких аваріях передбачена Національним планом дій, який сформовано за результатами стрес-тестів українських АЕС, та іншими нормативними документами України.
Таке дослідження є особливо актуальним сьогодні з огляду на непоодинокі випадки ядерного тероризму російської федерації в Україні, у тому числі на АЕС.
Також у системі Prozorro повідомляється, що обґрунтовуючі матеріали і керівництва з управління важкими аваріями для закритого та відкритого реактора енергоблоків 1-6 ВП ЗАЕС за результатами модифікацій, виконаних в рамках КзПБ, розробить ТОВ «Атоменергосервіс». Договір за цим тендером теж укладено 11 квітня 2022 року.
У 2014-2015 роках ВП ЗАЕС розроблені та введені в дію керівництва з управління важкими аваріями  (КУВА) для енергоблоків №1-6. В основу КУВА покладені розрахунки аварійних процесів після пошкодження палива в активній зоні або в басейні витримки. При розробці враховувався рівень оснащення ВП ЗАЕС протиаварійними засобами і обладнанням, що був на той час. Водночас на сьогодні на енергоблоках ЗАЕС виконано багато заходів КзПБ, якими істотно підвищено рівень безпеки.
Зокрема, це: заходи №№ 16101 «Запобігання ранньому байпасуванню ГО в результаті потрапляння розплавлених мас активної зони з шахти реактора поза гермооб’ємом»; 16205 «Впровадження системи примусового скидання тиску з CГО»; 19105 «Проведення аналізу можливості реалізації стратегії локалізації розплаву в корпусі реактора». Також вирішені проблеми забезпечення підживлення парогенернаторів та басейнів витримки, а також аварійного електропостачання в умовах тривалого повного знеструмлення АЕС. Крім того впроваджено системи ПАМС та контролю концентрації водню в гермооболонці для запроєктних аварій».
Всі ці заходи будуть враховані у нових обґрунтуваннях та керівництвах з управління важкими аваріями.  Нові документи «Енергоатом» має отримати не пізніше листопада 2024 року.
В обох тендерах АТ «КІЕП» не зміг обґрунтувати свою пропозицію з аномально низькою ціною (більш ніж вдвічі від очікуваної вартості). Також із заниженою ціною в тендерах брали участь ТОВ «Енергориск» та ТОВ «Бюро аналітичних досліджень безпеки АЕС».

АЕС