Президент Зеленський про захоплення ЗАЕС та ЧАЕС

30.04.2022
Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю польським ЗМІ прокоментував  захоплення російськими окупантами Запорізької та Чорнобильської АЕС.
Він зазначив, що ЗАЕС зазнала обстрілів військами РФ під час захоплення.  «Там було більше 100 одиниць техніки. Вони оточили, вбили декількох людей, стріляли по ядерних блоках. Спочатку МАГАТЕ сказало, що ніяких влучань не було. Це не є правда. Ми знайшли. Вони влучили по ядерному блоку, але є там достатньо потужний захист. Це велика загроза досі», – зазначив президент.
Глава української держави також зазначив, що хоча «на сьогодні станція частково окупована російськими військовими, технічні спеціалісти там наші. Технічних спеціалістів також вони привезли з «Росатому». І, скажу вам відверто, «Росатом» це приховує, але ми знаємо, що російські спеціалісти хочуть поїхати звідти, тому що вони не знаються в деяких речах». Натомість, за його словами, окремі міжнародні партнери пропонували передати станцію під російське управління.
«Ми відмовилися, бо якщо там наші спеціалісти – ми несемо відповідальність. На сьогодні технічно ми ситуацію контролюємо, але там ходять бойовики», – зазначив Володимир Зеленський.

Він також наголосив, що відсутність власних спеціалістів у російських окупантів врятувала життя персоналу Чорнобильської АЕС: «Нам повезло, що таких спеціалістів у окупантів не було і вони почали боятися, тому що дуже погано стало багатьом людям, їх забрали, їх приховували. Я не знаю, чи живі вони. Вони зайшли в радіоактивні місця і через те, що в них не було фахівців, вони залишили живими наших». 

До речі, як повідомило НЕК "Укренерго", сьогодні, 30 квітня, відновлено надійну схему живлення в Чорнобильській зоні відчуження. Вдень включено в роботу останню необхідну для цього лінію електропередачі 330 кВ. 

АЕС