Турбіни російських АЕС залишилися без американських олив та українських запчастин

27.04.2022

 На російські АЕС чекають великі проблеми з експлуатацією турбін. Вони виникнуть через відсутність ліцензійного нагляду та запчастин, а також відсутність в рф вогнестійких олив.

Про це повідомив Антикризовий експертний ядерний центр України на своїй сторінці у Facebook.
За даними Центру,  на російських АЕС в системах змазки турбін використовується виключно вогнестійка олива Fyrquel виробництва США. Водночас вогнестійкі оливи та рідини в росії не виробляються взагалі.
«З 2015 року ТОВ «Виробництво Завод ім. Шаумяна» намагалося спільно з ВАТ «Силові Машини – Ленінградський металевий завод» здійснити переведення систем змазки та систем регулювання турбін на мінеральну оливу типу ТП-22с в рамках імпортозаміщення та зниження ризиків для діючих АЕС. Проте задача не виконана», - повідомив АЕЯЦУ.
Відтак протягом останніх шести років російські компанії ТОВ «Хімводтехнології», АТ «ГТ Енерго», ТОВ «Хімекс» та ТОВ «Комплектенерго» імпортували оливи Fyrquel у наступних обсягах: 2015 рік – 55,8 тон; 2016 р. – 275,7 тон; 2017 р. – 230,9 тон; 2018 р. – 188 тон; 2019 р. – 214,3 тон; 2020 р. – 21,8 тон; 2021 р. – 27,1 тон. Причому суттєве зменшення обсягів в останні роки експерти пов’язують із торговими перепонами. Центр також називає європейські компанії, через які проводився імпорт американьскої оливи: ICL Europe Cooperatief U.А., UAB Cust LT, ICL-IP Europe B.V., Baltchemtrade LLC, VTG Rail Logistics Deutschland GMBH, UAB Solpratis Terminalo, Bavanchi Commercial Limited.
Також щодо експлуатації турбін АЕС, то, як зазначає АЕЦУ, з 53 турбін, встановлених на російських АЕС, 44 – виробництва харківського АТ «Турбоатом» (входить в состав АТ «Укренергомашини»), продукція якого експортується у понад 90 країн світу. За його інформацією, «Укренергомашини» вже позбавили ліцензійного нагляду заводу-виробника та постачання запасних частин для ремонтів  турбін власного виробництва на російських АЕС.
«Тобто, 80% турбін АЕС російської федерації залишилися без належного обслуговування за залізною завісою безумства кремлівського карлика із посіпаками», - наголошує експертний центр.
АЕЯЦУ  також нагадує, що російські турбіни, які виробляє ВАТ «Силові Машини», є швидкохідними,  мають принципово відмінні конструкторські рішення та мають гірші показники надійності та ефективності.
Інших можливостей вирішити проблеми власного турбінного острова – як для своїх АЕС, так і для експортного варіанта росія не має та не матиме через санкції, що застосовані внаслідок російської агресії в Україні.
Натомість, оператор українських АЕС НАЕК "Енергоатом" ще у 2019 році уклав низку контрактів із АТ "Турбоатом", спрямовані на знищення залежності України від російських постачань на атомні електростанції. "Зараз в Україні працює п'ять російських турбін-мільйонників, і "Турбоатом" бере на себе всі зобов'язання щодо їх модернізації та обслуговування", – заявив під час підписання контрактів гендиректор "Турбоатома" Віктор Суботін.
Ілюстрація АЕЯЦУ

Компанії