Уроки ЧАЕС: Світ має зупинити ядерний тероризм рф якнайшвидше

26.04.2022
36 років тому, у 1986 році в ніч на 26 квітня о 01.23 сталася аварія на Чорнобильській АЕС. На четвертому енергоблоці станції відбулися два теплові вибухи, які повністю зруйнували реактор, внаслідок чого стався радіоактивний викид.
36 років Україна успішно справлялась з подоланням страшних наслідків катастрофи.
Через 36 років після трагедії на АЕС з'явилася нова загроза вибуху через війну, яку розв'язала росія проти України.
Саме так сьогодні коментують роковини Чорнобильської трагедії українські органи влади та атомники.
Так, Державне агентство з управління зоною відчуження зазначає, що на сьогодні досягнуто значних успіхів у реалізації міжнародних проектів із зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а саме:
введено в експлуатацію та експлуатується Новий Безпечний Конфайнмент над об’єктом «Укриття»;
введено в експлуатацію сховище відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС (СВЯП-2) та перевозиться ВЯП зі СВЯП -1 до СВЯП-2;
завершено будівництво та передано в експлуатацію об’єкти промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами;
введено в експлуатацію та експлуатується завод з переробки рідких радіоактивних відходів.
У той же час ДАЗВ нагадує, що 24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС: «Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Вони спотворили вулиці Чорнобиля, залишили вибухові снаряди та небезпечні пастки, розграбували офіси підприємств та автомобілі для перевезення РАВ».
«Через 36 років Чорнобильська земля пережила другу катастрофу. І сьогодні, ми вшановуємо не тільки тих, хто віддав життя 36 років тому та низько вклоняємося тим, хто не шкодував своїх сил і здоров’я, аби зупинити згубні наслідки Чорнобильської катастрофи», - наголошується у повідомленні Агентства.
«Ми дякуємо персоналу ЧАЕС, усім працівникам підприємств зони, що пережили окупацію за героїзм та стійкість, за впевнені дії, що запобігли ядерному тероризму», - говорить ДАЗВ.
Міністерство закордонних справ України переконане, що обсяги завданої російськими військами шкоди на майданчику Чорнобильської АЕС мають бути належним чином визначені, а винні – притягнуті до відповідальності. Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України з нагоди 36-х роковин Чорнобильської катастрофи.
«Захоплення Чорнобильської атомної електростанції та окупація найбільшої в Європі Запорізької АЕС вкотре поставили світ перед небезпекою ядерної катастрофи. Ця небезпека все ще лишається реальною через невпорядковані ракетні обстріли та бомбардування, до яких вдається країна-агресор на території України. Обсяги завданої російськими військами шкоди на майданчику Чорнобильської АЕС мають бути належним чином визначені, а винні – притягнуті до відповідальності. Переконані, що спільно з нашими надійними друзями та партнерами ми зможемо оцінити всі наслідки деструктивних дій російських військових на об’єкті та визначитись щодо подальших кроків з їх усунення», – наголошує МЗС України.
У Міністерстві також заявили, що з вторгненням РФ і подальшим захопленням території зони відчуження та промислового майданчика Чорнобильської АЕС «міжнародна спільнота мала змогу чітко побачити, хто працює над підвищенням рівня ядерної безпеки Європи та світу, а хто безвідповідально нівелює всі ці зусилля».
«Україна готова, незважаючи ні на що, до досягнення подальшого спільного з міжнародними партнерами успіху в питанні подолання наслідків катастрофи Чорнобиля та недопущення нових ядерних катастроф», – йдеться в заяві МЗС.
Сама Чорнобильська АЕС попри діючі обмеження провела традиційну Ніч Пам'яти із вшанування героїв-чорнобильців. «Зважаючи на військовий стан та викликані ним обмеження, було прийнято рішення уникнути масштабності заходів. Але не провести їх було неможливо, бо ми пам'ятаємо все!» - повідомила ЧАЕС.
У свою чергу НАЕК «Енергоатом», згадуючи Чорнобильську трагедію, зазначив, що «сьогодні світ знову на межі повторення того жахіття. Або й більшого». Оператор діючих українських АЕС нагадав, що Чорнобильську АЕС російські війська захопили 24 лютого, Запорізьку АЕС – 4 березня, 16 квітня крилаті ракети пролетіли зовсім понад Південноукраїнською АЕС, 25 квітня – понад Хмельницькою, сьогодні - понад Запорізькою атомною станцією. А ще були обстріли підкритичної ядерної установки «Джерело нейтронів» у Харкові.
З цього приводу Антикризовий експертний ядерний центр України сьогодні зазначив, що запуск стратегічно-тактичних ракет в максимально критичній близькості до ядерних об’єктів – це чергові акти ядерного тероризму відповідно до ст. 2 Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму. Зокрема, в ній йдеться «Будь-яка особа також учиняє злочин, якщо вона: a) загрожує вчинити злочин, указаний у підпункті 1b цієї статті, причому є ознаки, які вказують на реальність цієї загрози». А ст.13 визначає, що «злочини, указані в статті 2, уважаються такими, що підлягають уключенню як злочини, що тягнуть видачу, до будь-якого договору про видачу, укладеного між будь-якими державами-учасницями до набуття чинності цією Конвенцією. Держави-учасниці зобов'язуються включити такі злочини як злочини, що тягнуть видачу, до всіх договорів про видачу, що будуть згодом укладатися між ними». АЕЯЦУ закликав Міністерство закордонних справ, Державну інспекцію ядерного регулювання та Міністерство юстиції підготувати для Уряду України матеріали, які обґрунтовують необхідність застосування норм Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму для відкриття кримінальної справи проти РФ в Міжнародному кримінальному суді ООН як держави-ядерного терориста.

Відтак, як попередив «Енергоатом», масштаби нинішньої катастрофи, яку може сотворити росія, можуть бути як «десять Чорнобилів».  «У 86-му мужність і героїзм ліквідаторів врятували планету від ще більшого поширення радіації. Сьогодні, у 22-му, мужність і героїзм українських військових та атомників рятують світ від поширення ядерного тероризму», - наголосив він, закликавши звільнити ЗАЕС, зупинити ядерних терористів, зупинити війну. «Поки окупанти, згадавши про трагедію Чорнобиля, не сказали «Можем повторить», ми разом з усім світом маємо подбати про «Ніколи знову!» - йдеться у заяві «Енергоатома». 

Але найваливішою цього дня стала заява Генерального штабу Збройних сил України, який зазначив, що аварія на Чорнобильській атомній електростанції "стала результатом бутафорної діяльності злочинного московського режиму. Чорнобильська Трагедія засвідчила, що брехня, кримінальна безвідповідальність та маніпуляція інформацією злочинною комуністичною системою радянського союзу поставили під загрозу мирне існування всього світу".
"24 лютого, кремлівський режим, підступно продовжив й розв’язав за підтримки білорусі агресивну, неспровоковану, загарбницьку війни проти України й знову створив загрозу повторення Чорнобильської трагедії, окупувавши станцію. Російські окупанти утримували в заручниках працівників ЧАЕС, нищили системи моніторингу та контролю станції, поставивши людство вдруге перед незворотними катастрофічними наслідками, здійснивши спробу акту ядерний тероризму. Завдяки героїчним та самовідданим діям Збройних Сил України 13 квітня 2022 була звільнена від російських окупантів-терористів.
Збройні Сили України вшановують героїв-ліквідаторів, пожежників, експлуатаційний персонал ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, всіх громадян України, хто ціною свого життя і здоров’я жертовно зупинили ядерну стихію Чорнобиля", - йдеться у заяві.
Пам’ятаємо про тих, хто серед перших прийшов на порятунок та віддав своє життя – військовослужбовців, котрі ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття, так само як їхні нащадки сьогодні захищають Україну від збройної цинічної агресії російської федерації проти України.
Разом з Генштабом ЗСУ пам’ятаємо про страшну ціну безвідповідальності і брехні. Чорнобиль став суворим уроком для людства, а українці-ліквідатори – прикладом мужності та самопожертви. Ми в неоплатному боргу перед героями-чорнобильцями, які захистили теперішні й прийдешні покоління від радіаційного лиха. Схиляємо голови в пошані перед кожним, чиє життя та здоров’я забрав невидимий ворог – смертоносне радіоактивне випромінювання. Рятувальники, захисники та ліквідатори - справжній приклад патріотизму, мужності та самовідданості.
Ольга Соколова

У статті використані фото Чорнобильської АЕС

Зняття з експлуатації