У ДАЗВ очікують на добудову ЦСВЯП – Євген Крамаренко

14.04.2022

 «Наші співробітники до останнього охороняли КВ «Вектор» та ЦСВЯП, та першими повернулися туди, і зараз контролюють об’єкти, чекають на представників НАЕК «Енергоатом», щоб вони продовжили роботи, ввели в експлуатацію сховище ЦСВЯП с подальшою його передачею під управління ДАЗВ та єдиного комплексу поводження з РАВ та ВЯП», - заявив голова ДАЗВ Євген Крамаренко на вчорашньому брифінгу.

Також він повідомив, що втрати з працівників є - це 5 осіб. «Вони знаходилися поза зоною на окупованих територіях. Декілька людей в полоні, не з усіма ще є зв'язок. Та більшість людей жива, та зможуть виконувати задачі, які потребують унікальних компетенцій», - повідомив Євген Крамаренко.
Він наголосив: «Ми майже місяць були стримані у зовнішній комунікації, і на це були вагомі причини. Передбачаючи вторгнення, ми вже не тримали багато працівників в зоні. Ранок 24-го, близько 6-ої, дали термінову команду на евакуацію. Залишалися на місцях тільки ті, без кого не можливе безпечне існування об’єктів – інженери, електрики та деякі інші. За весь час окупації в зоні знаходилося 150 осіб на ЧАЕС (2 ротації), та близько 40 – на інших ДП в місті».
За його словами, оскільки багато співробітників живе поруч, деякі в Бучі, Гостомелі, Іванкові, Прибірську, Ораному, та іншим бувшим в окупації містам, понад 500 людей попали в окупацію близько зони, і трохи пізніше 2 500 в Славутичі. «Тому більшість підприємств була в окупації, і близько половини персоналу також», - зазначив Євген Крамаренко. 
Він повідомив також, що розграбовані машини для перевезення РАВ, ведення лісогосподарства, офіси, комп’ютери, сервери. «Зараз проводимо інвентаризацію, хоча доступ обмежений швидкістю розмінування. Ведеться активна міжнародна робота для отримання ресурсів для відновлення», - зауважив очільник ДАЗВ.
Зважаючи на цілісність основних об’єктів – глобальних катастроф не відбулося, але очікуємо зміни фону у наслідок активності солдатів та техніки, будемо це чітко розуміти після відновлення системи моніторингу. 
Зараз в Чорнобильській зоні, за його словами, відбувається повне перезавантаження роботи у нових умовах, наявних матеріальних втрат та реальних загроз. «Разом із Міндовкілля ми розробляємо план відновлення всіх функцій підприємств, як з моніторингу довкілля так і поводження з небезпечними відходами. Ведемо роботу з міжнародними інституціями для отримання допомоги. Маємо бути постійно готовими до нової агресії з території білорусі від росії чи від самої білорусі. Тому треба забезпечити посилення фізичного захисту ядерних об’єктів зони відчуження; готуємо проти-БПЛА рішення та загороджувальні заходи для важкої техніки для території, яка повністю забезпечує цикл поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом. Маємо знайти відповідне фінансування та реалізувати якнайшвидше такі заходи», - повідомив Євген Крамаренко.
Він наголосив, що «вже побудований комплекс сховищ радіоактивних відходів «Вектор», у нас вже побудована Арка-НБК, вже побудований СВЯП-2 ЧАЕС, заводи по переробці РАВ, а після довгоочікуваної здачі в експлуатацію НАЕК «Енергоатомом» сховища ЦСВЯП ми - ЧАЕС та ДАЗВ - отримаємо в експлуатацію ще одне сховище для українських ВЯП, це логічно завершить комплектацію такого важливого для країни комплексу поводження з РАВ та ВЯП на території Чорнобильської зони. А також це дасть можливість нарешті повністю зняти залежність у даному напрямку від росії».

РАВ і ВЯП