Денис Вишневський про розграбування окупантами лабораторії «Екоцентра»: Знищено час, його не повернеш

23.03.2022

 Російські окупанти «незаконно заволоділи» новітньою лабораторією вартістю 6 млн євро, яка знаходиться у Зоні відчуження і входить до ДСП «Екоцентр», -  повідомило Державне агентство України з управління зоною відчуження на своїй сторінці в Facebook.

За інформацією ДАЗВ, російські окупанти розграбували та знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в м. Чорнобиль, яка є унікальним комплексом з потужними аналітичними можливостями, може надавати послуги на будь-якому етапі поводження з РАВ, від кондиціонування до захоронення, а також на стадії досліджень та розробки технологій.
Лабораторію оснащено завдяки Інструменту ЄС зі співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ) у 2015 році в рамках проєкту, спрямованого на вдосконалення інфраструктури з поводження з радіоактивними відходами. «Майже 100 одиниць найсучаснішого вартісного аналітичного обладнання, аналогів якого немає у Європі», - зазначає ДАЗВ.
Лабораторія виконувала стратегічні, унікальні функції, а саме:
  • проведення характеризації проб радіоактивних відходів із Чорнобильської зони відчуження за фізичними, хімічними та радіаційними показниками;
  • аналітичну допомогу при проведенні перевірки відповідності стану упаковок кондиціонованих відходів до специфікацій;
  • розробку необхідних методик для здійснення контролю та стандартизації;
  • надання аналітичних послуг у питаннях державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки та контролю за виконанням ліцензійних умов при здійснення діяльності у сфері поводження з РАВ;
  • консультаційну підтримку органів державного управління у питаннях щодо шляхів реалізації Концепції розвитку зони відчуження (перезахоронення РАВ, вибір майданчика для створення могильника РАВ, моніторинг зони відчуження тощо);
  • експертно-аналітичну та методичну підтримку учасників процесу поводження з РАВ, серед яких об’єкти зони відчуження, НАЕК «Енергоатом» та інші.
ДАЗВ попереджає, що на базі лабораторії знаходились високоактивні проби та зразки радіонуклідів, які сьогодні знаходяться в руках ворога.
Як уточнює завідувач наукового відділу у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику Денис Вишневський, який 16 років пропрацював в інформаційно-аналітичному відділу «Екоцентр», підприємство займалося радіаційним контролем та радіаційно-екологічним моніторингом зони відчуження. Він пише: «Радіаційний контроль – це дозиметристи та десятки тисяч прямих вимірювань протягом року, які вони робили: транспорт на КДП, точки у місцях робіт та проживання персоналу, вантажі, обстеження могильників, робота за криміналом та багато іншого. Радіаційно-екологічний моніторинг – це контроль радіаційного стану довкілля у Зоні. Протягом року збиралося близько 5 тисяч проб за жорсткою системою – повітря, води, ґрунт, гідробіонти та багато іншого. Все це в лабораторії перетворювалося на 12 тисяч результатів, які показували вміст основних радіонуклідів (цезій, стронцій та трансуранові елементи) у відібраних пробах. Ключовим елементом у цьому була лабораторія.
Радіохімія та спектрометрія – це дуже дорого та складно. Дороге обладнання та розхідники, дорогий персонал, який потрібно довго готувати до цієї роботи. На базі лабораторій спектрометрії та радіохімії вісім років тому було створено Центральну аналітичну лабораторію, яка мала забезпечувати аналіз радіоактивних відходів, які звозилися б на зберігання до зони відчуження. Було перероблено буквально все: створено нові приміщення, закуплено та інстальовано обладнання на 6 млн євро.
Тепер це розграбовано. Деталей ми не знаємо, але можливо два варіанти. Перший – експропріація за участю фахівців Росатому чи іншої організації, як, наприклад, інститут Курчатова. Другий – банальне мародерство на цвітмет. Я схиляюся до останнього.
Екоцентр – це центральна аналітична лабораторія. Це ще й значний парк дозиметричного обладнання, мобільна лабораторія радіаційної розвідки, диспетчерський пункт автоматичної системи контролю та багато іншого. І - last but not least – дані. Гігабайти цінної інформації на серверах, у журналах, звітах, картах та літературі.
Йдеться не про втрату обладнання у його грошовому обчисленні. Знищено час, чого не повернеш – роки праці та розвитку. Пам'ятаю, як у 2007-му ми змінювали автоматичну систему радіаційного контролю з радянського «Тунця» на європейський SkyLink. Кожен наступний рік нарощували чисельність датчиків не лише на території зони, а й за нею. У 2012 р. проводили повну реконструкцію комплексу приміщень для лабораторії. У 2016 році показували вже діючу лабораторію міністру захисту навколишнього середовища Австрії.
Ще залишається питання долі радіоактивних матеріалів, які там залишилися: калібрувальні джерела, проби у т.ч. високоактивні.
МАГАТЕ та інші міжнародні організації можуть і надалі писати релізи про ситуацію та тішити себе, що все під контролем. До першого теракту із «брудною бомбою». «Don`t look Up», - завершує свій допис зверненням до «вкрай стурбованих, але бездіяльних міжнародних інституцій Денис Вишневський.
Фото з сайту ДСП "Екоцентр"

РАВ і ВЯП