Міністр економічного розвитку Фінляндії: видача ліцензії АЕС Fennovoima «абсолютно неможлива» через «Росатом»

23.03.2022

 Міністр економічного розвитку Фінляндії Міка Лінтіля заявив, що в ситуації, коли великий власник майбутньої АЕС порушив усі пов'язані з ядерною енергетикою правила і насильно захопив атомні електростанції іноземної держави, ліцензію абсолютно неможливо видати.

Про це вчора повідомило фінське ЗМІ YLE, висвітлюючи дискусію у парламенті навколо енергетичної залежності від Росії.
Так, депутат парламенту Харрі Харкімо запитав, чому будівельні роботи щодо проекту АЕС Ханхіківі в Пюхяйокі продовжуються, хоча міністр економічного розвитку Міка Лінтіля та інші члени уряду неодноразово заявляли, що проект Fennovoima не отримає ліцензію. Міністра також запитали, чи можливо змінити постачальника реакторів для АЕС з російського на, наприклад, японського.
За словами міністра Лінтіля, рішення про продовження проекту АЕС Ханхіківі або зміну постачальника приймаються власниками, але держава втрутиться на етапі розгляду заяви про видачу ліцензії.
«Коли розглядається питання про видачу ліцензії, на чільне місце ставляться спільні інтереси суспільства. У ситуації, коли у нас є великий власник, який порушив усі правила, так чи інакше пов'язані з ядерною енергетикою, та насильно захопив атомну електростанцію в іноземної держави, ліцензію абсолютно неможливо видати», – заявив фінський міністр економіки.
Фінське ЗМІ нагадує, що упродовж війни Росія захопила дві атомні електростанції в Україні, а найбільшим акціонером Fennovoima є російська держкомпанія «Росатом», яка також відповідає за виробництво російської ядерної зброї.
Водночас, міністр економрозвитку зазначив, що енергопостачання громадян та підприємств є стабільним навіть у нинішній ситуації та у разі можливих російських контрсанкцій на постачання енергоносіїв.
«Європейська енергетична політика змінилася відразу після вторгнення Росії в Україну», – резюмував Міка Лінтіля у своєму вступному слові у парламенті. Він повідомив, що кілька компаній оголосили про те, що змінюють джерела постачання нафти та вугілля. Однак у випадку із природним газом питання складніше.
«Альтернативні джерела не покривають попит на природний газ. Замінити природний газ, який використовується, зокрема, промисловістю, у короткостроковій перспективі буде складно», -констатував міністр.
Він також зазначив, що нещодавно введений в експлуатацію третій реактор АЕС «Олкілуото» повністю замінить електроенергію з Росії. Крім того, у 2022 році Фінляндія планує збудувати майже 2 000 МВт вітряних електростанцій.
«Енергетична політика Фінляндії вже давно спрямована на збільшення частки відновлюваної та екологічно чистої енергії. Це була правильна політика, оскільки Фінляндія має добрий рівень надійності енергопостачання. Проте криза призведе до зростання цін на енергоносії у короткостроковій перспективі, як ми вже бачимо», - зазначив міністр економічного розвитку.

АЕС