Українську енергосистему сьогодні під’єднали до ENTSO-E. Відтепер жодного орківського кіловатту в Україні не буде!

16.03.2022

 Енергосистеми України та Молдови повністю синхронізовано з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. Відповідне рішення було ухвалено об’єднанням системних операторів ENTSO-E 11 березня 2022 року. Фізичні операції по з’єднанню енергосистем проведено протягом 16 березня.

Про це повідомило сьогодні НЕК «Укренерго».
«Це історична подія, яка сьогодні стала не просто запорукою для розвитку української та європейської енергетики. Цей крок дасть Україні можливість отримувати електроенергію, якщо агресор продовжить нищити нашу енергетичну інфраструктуру, і тим самим зберегти стабільну роботу енергосистеми. Ми дуже вдячні європейським партнерам за велику підтримку та допомогу в ці скрутні часи! Ми готувалися до цієї події впродовж пʼяти років і забезпечили технічну готовність української енергосистеми до синхронізації. Вона довела свою стійкість, стабільно працюючи в автономному режимі під час військової агресії з боку Росії. Після закінчення війни синхронізація відкриє і для України, і для Європи широкі можливості для розвитку енергетичного ринку, переходу на відновлювані джерела енергії та зміцнення енергетичної безпеки Європи», – наголосив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.
НЕК «Укренерго», як український оператор системи передачі (ОСП), здійснювала заходи із підготовки енергосистеми до синхронізації з ENTSO-E з 2017 року, коли було підписано Угоду про умови майбутнього об’єднання. За цей час проведено тестування енергоблоків українських АЕС, ТЕС, ТЕЦ та ГЕС, створено математичну модель енергосистем України та Молдови, на основі якої Консорціум ОСП ENTSO-E провів дослідження статичної та динамічної стійкості енергосистем України та Молдови при роботі з мережею континентальної Європи. Результати дослідження довели технічну можливість синхронізації.
Впродовж пʼяти років сукупні інвестиції в розвиток енергетичної інфраструктури, зміцнення ІТ-інфраструктури та кіберзахисту сягнули понад 700 млн євро, а Україна виконала всі ключові технічні умови для інтеграції до ENTSO-E.
24 лютого 2022 року НЕК «Укренерго» від’єднала українську енергосистему від мереж Росії та Білорусі. В цей же день російська армія напала на Україну. Але, незважаючи на активні бойові дії, НЕК «Укренерго» впродовж трьох днів успішно провела випробування роботи енергосистеми в ізольованому режимі. Після завершення випробувань Україна відмовилася відновлювати паралельну роботу з енергосистемами російського агресора та Білорусі. Натомість НЕК «Укренерго» подало заявку щодо прискореної синхронізації з європейською енергосистемою. Вона була підтримана міністрами енергетики країн ЄС та об’єднанням системних операторів ENTSO-E, - йдеться у повідомленні.
Водночас, на сайті ENTSO-E зазначається: "Після термінового запиту «Укренерго» та Молдови про аварійну синхронізацію, оператори систем енергопостачання континентальної Європи погодилися почати 16 березня 2022 року пробну синхронізацію Континентально-європейської енергосистеми з енергосистемами України та Молдови. 
Також повідомлено, що операційні системи континентальної Європи зараз підтримують стабільність українсько-молдовської енергосистеми після позитивного аналізу, який підтвердив, що аварійна синхронізація є технічно здійсненною з низкою заходів для забезпечення безпеки енергосистем.
"Це важлива віха для операторів операційної системи континентальної Європи, які працюють у співпраці з «Укренерго» та «Молделектріка», які експлуатують свої відповідні енергосистеми у надзвичайно складних умовах. ENTSO-E хотів би подякувати Європейській Комісії, всім залученим операторам передачі даних та їхнім національним органам влади за підтримку та допомогу в процесі синхронізації", - йдеться у заяві.

Компанії