Про відмову від російського ядерного палива, стосунки з МАГАТЕ та оперативну ситуацію на АЕС

11.03.2022

 Сьогодні НАЕК «Енергоатом» у офіційному Telegram-каналі поширив інформацію про відмову від закупівлі палива для атомних станцій російського виробництва. ІА «Інтерфакс-Україна» опублікувало бліц-інтерв’ю із тво президента НАЕК «Енергоатом» Петром Котіним. Надаємо основні меседжи.

Ми повністю готові відмовитися від поставок російського палива на територію України і стабільно забезпечити роботу наших енергоблоків без їхнього палива. Закупки постійно йдуть, раз на рік ми закуповуємо 13 партій для блоків ВВЕР-1000 і дві партії для блоків ВВЕР-440.
Westinghouse готовий нам повністю допомогти і повністю закрити потребу в паливі, це прописано в контракті з цією компанією. Ми так і домовлялися попередньо, що у разі необхідності вони зможуть наростити виробництво з урахуванням наших потреб. Щойно почалася війна, я говорив з керівництвом Westinghouse, і вони уже два тижні як почали вживати необхідні заходи, аби розвернути додаткове виробництво, щоб забезпечити нам ці поставки. Тут ніяких проблем немає. У нас палива вистачає на два роки, і за цей час вони зможуть налагодити поставки. Все, як і домовлялися.
Традиційно обсяг закупівель у рф від 6 до 8 млрд грн на рік.
Питання диверсифікації буде вирішуватися через власне виробництво паливних касет в Україні. Відповідна робота почалася минулого року. Ми її будемо прискорювати. Таким чином, частина ядерного палива буде вироблятися у нас в Україні, частина – на майданчиках Westinghouse. І ми будемо зберігати два джерела поставок. І не будемо порушувати програму диверсифікації. Хоча зараз, на мій погляд, в умовах військової агресії програма диверсифікації стоїть на другому плані, на перший виходить спротив агресору і ненадання йому коштів і підтримки його промисловості.
Ми обговорювали це питання з регулятором, він буде повністю підтримувати цю ідею.
Також Петро Котін прокоментував стосунки України з МАГАТЕ:
Поки що з керівником МАГАТЕ не розмовляли після його поїздки в Туреччину. Він зробив деякі заяви, висловив занепокоєння щодо ЗАЕС і ЧАЕС, що вони в тому числі оцінюють ситуацію поки що як безпечну. Ну, безпечну не в повному обсязі, а з точки зору ядерної катастрофи. І тут ми не можемо до них достукалися. Але ми не збираємося спростовувати, що процес іде саме в цьому напрямку, бо так і є. Розумієте, в структурі МАГАТЕ працює багато представників рф. Від самого створення і донині росія залишається одним з головних спонсорів цієї організації. Очікувати зараз, що МАГАТЕ стане твердо на нашу позицію, не доводиться.
Про оперативну ситуацію на захоплених станціях:
Без змін, персонал, як і раніше, працює під контролем рф. Вони там проводять щоденні наради з керівництвом і видають завдання, яке персонал має виконувати. По ЗАЕС, наприклад, ці завдання стосуються насамперед логістики перебування російського війська на території станції, укріплення периметру, додаткового захисту військових, харчування, розміщення, інших побутових питань. Вони прийшли як загарбники і використовують структуру атомної станції, живуть там за рахунок ЗАЕС. Тут навіть слів немає, аби коментувати. По ЧАЕС я все-таки впевнений, що її енергоживлення буде поновлене, і саме з українського боку, як би вони не брехали про допомогу Білорусі.

Уран і паливо