Повідомлення ДІЯРУ про загрози від дій окупанта на Запорізькій АЕС та на ЧАЕС

10.03.2022

 Запорізька АЕС та місто Енергодар вже шосту добу перебувають під контролем російських військових формувань. У мережі працюють два енергоблоки Запорізької АЕС. Залишаються відключеними через пошкодження дві високовольтні лінії 750 кВ: Запорізька та Південно-Донбаська.

Про це повідомила Державна інспекція з ядерного регулювання на своїй  Facebook-сторінці.
За її повідомленням, оперативний персонал контролює стан енергоблоків та забезпечує їх безпечну експлуатацію згідно вимог експлуатаційної документації. Відбувається ротація як оперативного, так і частини денного персоналу.
З 9.03.2022 на ЗАЕС відновлено ремонтні роботи на енергоблоці №1. Однак, через окупацію російськими військами майданчика АЕС та прилеглої території наразі неможлива доставка на майданчик необхідних запасних частин, обладнання та спеціалізованого персоналу для забезпечення раніше запланованого обсягу ремонтних робіт. Обсяг ремонтних та відновлювальних робіт на енергоблоці №1 планується зменшити.
Енергоблок № 6 був виведений в аварійний ремонт після виявлення пошкодження маслосистеми блочного трансформатору, отриманого під час обстрілу майданчика ЗАЕС російськими військовими. Виконуються роботи з ремонту трансформатору енергоблоку №6. Ремонтні роботи ускладняються через брак на ЗАЕС вузькоспеціалізованого ремонтного персоналу та обладнання. 
ДІЯРУ наголошує, що неповне та / або невчасне виконання заходів з технічного обслуговування та ремонту обладнання, важливого для безпеки, може призвести до зниження його надійності, що в свою чергу може призвести до відмов цього обладнання, аварійних ситуацій та аварій.
Продовжуються обходи з метою виявлення та знешкодження боєприпасів, які не розірвалися під час обстрілу та захоплення російськими військами Запорізької АЕС. Держатомрегулювання наголошує, що будь-які вибухонебезпечні предмети на АЕС несуть пряму загрозу безпеці не лише персоналу, а й АЕС в цілому.
Як відомо, під час штурму ЗАЕС було обстріляно з артилерійських систем будівлі учбово-тренувального центру, в результаті чого частина приміщень УТЦ згоріла, а в частині приміщень наявні пошкодження та знаходяться снаряди, що не розірвалися. У зв'язку з цим процес підготовки та підвищення кваліфікації персоналу з моменту захоплення ворожими військами ЗАЕС зупинений.
ДІЯРУ окремо наголосила, що недотримання планів з підготовки та підтримання компетенції персонала знижує рівень ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС.
Автоматизована система радіаційного контролю АЕС та автоматизована система контролю радіаційного стану в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження працюють у штатному режимі, змін радіаційного стану на майданчику АЕС, в ЗС та СЗЗ не зафіксовано.
Сайт Запорізької АЕС не працює, інформація про радіаційний стан у режимі реального часу для громадськості недоступна.
Через руйнування у результаті ворожих обстрілів 04 березня 2022 року робочих приміщень Інспекції з ядерної безпеки на Запорізькій АЕС Держатомрегулювання, а також неможливості забезпечення гарантування безпеки, державні інспектори Держатомрегулювання працюють дистанційно. Незалежний регулюючий нагляд за ядерною та радіаційною безпекою безпосередньо на майданчику ЗАЕС наразі не здійснюється, - повідомила інспекція.
За її інформацією, в місті є електроенергія, водопостачання та теплопостачання, працює міська влада та комунальні служби. В той же час, відсутня можливість завезення продуктів харчування в магазини торгових мереж, а також ліків в аптеки через блокування таких поставок окупантом. Більшість інтернет-провайдерів досі не працюють, також не працюють банкомати та POS-термінали. Існує дефіцит пального на АЗС. Організовано евакуацію мирного населення, в першу чергу дітей, жінок, людей похилого віку та людей з особливими потребами, з м. Енергодар до м. Запоріжжя.
У зоні відчуження, за інформацією ДІЯРУ, всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» продовжують перебувати під контролем військових країни-агресора.
Після втрати 9.03.2022 останньої лінії електроживлення майданчика будь-які можливості зв’язку з персоналом, що знаходиться безпосередньо на майданчику, наразі недоступні. Регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику Чорнобильської АЕС та на території зони відчуження, а також за контролем ядерних матеріалів на підприємстві, повністю втрачений.
Відновлення електропостачання та, відповідно, зв’язку з оперативним персоналом ДСП «Чорнобильська АЕС» наразі неможливе, через бойові дії у районі пошкодження високовольтних ліній.
До втрати зв’язку, все відпрацьоване ядерне паливо енергоблоків ДСП ЧАЕС (далі - ВЯП) розміщувалось у двох сховищах відпрацьованого ядерного палива  СВЯП-1 (мокрого басейного типу) та СВЯП-2 (сухого контейнерного типу).
На енергоблоках №1,2,3 ДСП «Чорнобильська АЕС» ядерне паливо відсутнє.
Планові роботи з перевезення відпрацьованого ядерного палива із СВЯП-1 до СВЯП-2 були зупинені до захоплення майданчику військовими Російської Федерації.
Реальна ситуація на майданчику наразі не відома.
За наявною у Держатомрегулювання інформацією, після знеструмлення на майданчику ввімкнені аварійні дизель-генератори для забезпечення живлення систем, важливих для безпеки об’єктів, включаючи СВЯП-1, СВЯП-2, а також Нового безпечного конфайменту над об’єктом «Укриття» (НБК ОУ).
За умови безвідмовної роботи, запасу дизельного палива на дизель-генераторах вистачить на 48 годин, з моменту втрати зовнішнього електропостачання.
На СВЯП -1 станом на 10.03.2022 року розміщено 19442 відпрацьовані тепловиділяючі збірки. Відведення залишкового тепла від ядерного палива здійснюється за рахунок циркуляції теплоносія (води) в басейні витримки сховища. Зазначена функція потребує електропостачання.
У разі повного знеструмлення, включаючи аварійне, у персоналу СВЯП-1 зникає можливість:
• дистанційного контролю радіаційного стану в приміщеннях сховища;
• дистанційного контролю рівня води у басейні витримки та її температури;
• підживлення басейну витримки водою та її очищення;
• контролю пожежної сигналізації;
• підтримки температурного режиму у приміщеннях СВЯП-1.
При досягнені температури води у басейні витримки 40 °С через інтенсивне випаровування виникнуть умови, при яких можлива відмова контрольно-вимірювальних приладів, що значно ускладнить можливість виконання персоналом заходів з управління потенційними аварійними ситуаціями та аваріями. Також значно погіршиться радіаційний стан на цій установці, що призведе до додаткового дозового навантаження на персонал.
Також, відповідно до проєкту при втраті працездатності системи вентиляції та неможливості реалізації компенсуючих заходів можуть утворюватися вибухонебезпечні концентрації водню внаслідок реакції радіолізу.
На СВЯП -2 зберігання відпрацьованого ядерного палива має пасивний принцип.
У разі повного знеструмлення, включаючи аварійне, у персоналу СВЯП-2 зникає можливість:
• дистанційного контролю радіаційного стану в приміщеннях сховища та на його майданчику;
• підтримки температурного режиму у приміщеннях СВЯП-2;
• контролю пожежної сигналізації.
Повне знеструмлення НБК ОУ, включаючи аварійне, призведе до:
- втрати автоматизованого контролю за параметрами, що характеризують стан ядерної та радіаційної безпеки, а також стан нестабільних конструкцій зруйнованого в результатів аварії у квітні 1986 року енергоблоку №4;
- припинення роботи важливих для безпеки систем вентиляції та інтегрованої системи управління;
- неможливості застосування систем, важливих для безпеки, що за нормальної експлуатації знаходяться в режимі чергування, зокрема: система введення нейтронного поглинача, система поводження з рідкими РАВ, протипожежного захисту.
Отже, довготривале знеструмлення ДСП «Чорнобильська АЕС» разом із обмеженими можливостями оперативного персоналу, що наразі є фізично та психологічно виснаженим через відсутність ротації та постійною присутністю людей зі зброєю, призведе до втрати можливості управління параметрами безпеки об’єкту, а також неможливості ефективно реагувати на внутрішні та зовнішні вихідні події, наприклад пожежі, у разі їх виникнення, що в свою чергу може призвести до важких радіаційних наслідків.
Додатково, після втрати аварійного електропостачання припинять роботу системи вентиляції та очищення повітря у приміщеннях усіх радіаційно небезпечних об’єктів ДСП «Чорнобильська АЕС», що тягне за собою додаткове дозове навантаження на персонал, зокрема під час проведення обходів, а також робіт з ліквідації наслідків можливих аварій.
Також, збільшиться радіоактивне забруднення території майданчика ДСП «Чорнобильська АЕС» та зони відчуження через недотримання окупантом вимог радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму.

АЕС