Знеструмлення ЧАЕС: Світ має об’єднатися проти ядерного тероризму росії, часу залишилося обмаль

09.03.2022

 Що сьогодні відбувається на ЧАЕС. Найповніша картина про ситуацію сьогодні у Держатомрегулювання. Офіційно ДІЯРУ сьогодні о 13.36 повідомило про наступне:

  • всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС», що знаходяться у зоні відчуження, продовжують перебувати під контролем військових країни-агресора. Вже два тижні поспіль персонал ДСП «Чорнобильська АЕС» без ротації мужньо та героїчно виконує свої функції із забезпечення безпечної експлуатації цих об’єктів;
  • регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику Чорнобильської АЕС та на території зони відчуження наразі неможливий;
  • робота Автоматизованої системи радіаційного контролю зони відчуження досі не відновлена;
  • стаціонарний та стільниковий телефонний зв'язок із персоналом ДСП «Чорнобильська АЕС», що наразі працює на майданчику АЕС, не відновлено;
  • залізничне та автомобільне сполучення з ДСП «Чорнобильська АЕС» не відновлене.
Також Держатомрегулювання зазначає, що за інформацією персоналу ДСП «Чорнобильська АЕС», яка отримується по доступним каналам зв’язку, параметри безпеки об’єктів ДСП «Чорнобильська АЕС» поки перебувають у нормі.
Водночас, регламентні роботи, заходи з технічного обслуговування та ремонту систем та обладнання об’єктів ДСП «Чорнобильська АЕС», які повинні виконуватися денним персоналом, з 24 лютого 2022 року не виконуються внаслідок окупації. Також не виконуються роботи, які здійснюються із залученням підрядних організацій.
Регулятор нагадує, що така ситуація вже призвела до унеможливлення відновлення роботи окремих датчиків контролю нейтронного потоку, потужності дози гамма-випромінювання та радіаційного забруднення повітря, а також у подальшому може стати причиною відмови інших систем та елементів важливих для безпеки. Непрацездатність обладнання ускладнює здійснення повного контролю за критичністю та низкою радіаційних параметрів в одному з приміщень об’єкта Укриття.
Доступна інформація щодо параметрів безпеки продовжує свідчити про тенденцію сталого погіршення низки показників. Окупант продовжує грубо порушувати вимоги радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму на підприємстві та в Зоні відчуження, що призводить до погіршення радіаційної обстановки на підприємстві та Зоні відчуження, а також сприяє розповсюдженню радіоактивного забруднення за межі Зони відчуження. Росія нехтує зазначеними вимогами не тільки по відношенню до своїх військових, а і по відношенню до власних журналістів. Зокрема, напередодні в мережі інтернет з’явилося відео, на якому журналіст пропагандиського ЗМІ, пересувається по території ДСП «Чорнобильська АЕС» без будь-яких засобів індивідуального дозиметричного контролю.
А тепер про нові загрози. Об 11.22 09.03.2022 року відбулось аварійне відключення ВЛ 750 кВ ЧАЕС-ПС «Київська». Внаслідок чого всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» знеструмлені. На майданчику ввімкнені аварійні дизель-генератори для забезпечення живлення систем, важливих для безпеки. За умови безвідмовної роботи, запасу дизельного палива на дизель-генераторах вистачить на 48 годин.
Знеструмлення ДСП «Чорнобильська АЕС» унеможливлює контроль параметрів ядерно та радіаційної безпеки на об’єктах підприємства. Водночас, за інформацією НЕК «Укренерго», бойові дії в регіоні унеможливлюють ремонтні роботи з відновлення енергопостачання підприємства. 
Більш детально про наслідки від вказаного знеструмлення розповіла ексчленкиня Колегії Держатомрегулювання Ольга Кошарна (читати за посиланням). Вона зазначає, що за її даними на СВЯП-1 відсутні дизельгенератори, тож відсутність охолодження на об’єкті може призвести до важкої аварії. Загалом з усіх об’єктів ЧАЕС лише СВЯП-2 наразі не потребує живлення.
Водночас, наявність дизельгенераторів не є панацеєю, бо запасів пального для їх живлення на станції є лише на 48 годин, які невпинно спливають.
Про це поінформований весь світ: Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив про знеструмлення та закликав міжнародне співтовариство вплинути на росію для якнайшвидшого відновлення електропостачання на Чорнобильській АЕС.
Наголосимо, що МАГАТЕ не виключення – його інформує ще й Держатомреглювання.
Натомість Міжнародна агенція з атомної енергії повністю ігнорує цю інформацію. Ось її web-сторінка станом на 16.30.
 
Чому нема заяви МАГАТЕ? Як виявилося, Агентство не вбачає загрози у знеструмленні ЧАЕС. Мабуть пороблено.
Претензій до МАГАТЕ висувалося від української сторони (і не лише української) дуже багато. Водночас всім відомо, що у керівних органах Аґенції, у структурних підрозділах, численних робочих групах дуже багато росіян, які фактично гальмують будь-яку діяльність, що суперечить позиції мордора (себто росії). Перекладачі на російську мову є теж громадянами рф, від чого англійська та російська сторінки сайту суттєво різняться. Втім навіть на англійській сторінці досить висит перше оперативне зведення МАГАТЕ, в якому ЧАЕС окупована unnamed military forces.
Чи є механізми в МАГАТЕ як структури ООН для впливу на ситуацію. Є. Але навіть у щоденній риториці Аґенція відмовляється давати об’єктивну інформацію, називаючи розв’язану рашистськими орками війну «конфліктом» та закликаючи до безпечного поводження на ЧАЕС обидві сторони, достеменно знаючи, що Зона відчуження повністю контрольована окупантом, серед його військ у Зоні зафіксовані т.зв. кадирівці. Виключення – прес-конференції очільника Рафаеля Маріанно Ґроссі, де він окрім «крайнього занепокоєння» займає більш-менш проукраїнську позицію та намагається називати  речі своїми іменами. Але його діяльність повністю суперечить його заявам.
Ось що пише у коментарях на фейсбуці з цього  приводу речниця ДНТЦ ЯРБ Тетяна Вербицька: «МАГАТЕ - російська маріонетка. МАГАТЕ мовчазно толерують ядерний тероризм з боку рф і геноцид українського народу. Вже після початку війни Гроссі надіслав нам запрошення на «міжнародну конференцію» по посиленню ЯРБ, яка, увага (!), має відбутися у жовтні 2022 на росії». Випадковість? Навряд чи. Напевно він як і армія орків, був переконаний, що український народ не чинитиме опір окупантам та нелюдям, що сьогодні знищують цивільне населення, житлові квартали, лікарні, дитячі садочки, будинки, школи?!
На сьогодні лише одна міжнародна атомна установа вжила конкретні заходи проти ядерних терористів. Це - Європейська організації з ядерних досліджень. CERN призупинила співпрацю з російською федерацією та її установами і на даному етапі скасувала статус спостерігача для рф. Тож сьогодні всі свідомі ядерники України звертаються до світової ядерної спільноти по допомогу, аби роз’яснити своїм урядам загрози і необхідність негайних дій. Зокрема – санкції стосовно Росатома. Адже навіть США, які повністю припинили експорт російських енергоносіїв, від закупівель російського урану не відмовляються.
З цього приводу Григорій Плачков, ексголова Держатомрегулювання заявляє: «Цивілізований світ повинен усіма можливими методами тиснути на російську федерацію, щоб вони вивели війська з майданчиків атомних станцій, дали персоналу спокійно виконувати свою роботу, а не під дулами автоматів. Наступним кроком їх слід виключити із усіх можливих міжнародних організацій. Ще один можливий крок: економічні санкції проти Росатому. Припинити повне співробітництво з російською федерацією. Заборона обміну технологіями».
Hryhoriy Plachkov, former head of the State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine: «Civilized world has to use all available methods to pressure Russia to take the army out of the yards of nuclear plants and let personnel peacefully do their job and not be at gunpoint. The next step is to exclude them from all possible international organizations. One more possible step is to sanction Rosatom. Stop full cooperation with Russia. Ban technology exchange».
 

АЕС