Україна чекає від МАГАТЕ конкретних дій. І вимагає прибрати російських атомників з усіх міжнародних структур та органів

03.03.2022

 Україна просить МАГАТЕ звернутися до НАТО з вимогою закрити доступ до повітряного простору над ядерними об'єктами ЧАЕС та активізувати дії щодо недопущення актів ядерного тероризму.

Про це повідомив пресцентр «Енергоатома».

«З метою повернення ситуації, пов'язаної з безпекою ядерних установок та об'єктів на майданчику ЧАЕС та в зоні відчуження, у правове поле, наполягаємо на вчиненні невідкладних рішучих дій щодо звернення МАГАТЕ до НАТО з вимогою ввести А2/AD zone (Anti Access/Area Denial, заборона доступу/закриття території) над територією України повітряного простору з урахуванням ризиків та географії розташування атомних станцій НАЕК «Енергоатом», – йдеться у зверненні.

Звернення підписали міністр енергетики Герман Галущенко, керівник Державної інспекції ядерного регулювання Олег Коріков та голова НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Представники України також наполягають на діях з боку МАГАТЕ задля негайного припинення вогню та недопущення наближення окупаційних військ на відстань ближче ніж 30 км від АЕС, а також активізації штабу при Центрі з інцидентів і аварійних ситуацій (ЦІАС МАГАТЕ) з координації дій для запобігання реалізації актів ядерного тероризму на ЧАЕС і гуманітарної та психологічної допомоги її персоналу.

«Факт захоплення відомої у всьому світі ЧАЕС має усі ознаки акту ядерного тероризму, вчиненого по відношенню до ядерних об’єктів ЧАЕС та її персоналу військовими формуваннями РФ», – наголошується у зверненні.

Його автори підкреслили, що персонал ЧАЕС, який уже сьому добу утримується російськими військовими без ротації, зазнає психологічного тиску та морально виснажений і як наслідок має обмежені можливості для спілкування, пересування й здійснення у повному обсязі регламентних і ремонтних робіт, що призводить до порушення радіаційного режиму та становить небезпеку для їхнього життя і здоров’я.

«Інформуючи МАГАТЕ про стан безпеки ядерних об’єктів в умовах військових дій, ми очікуємо на конкретні спільні дії з боку МАГАТЕ у вигляді «тиску рівних», який зазвичай використовується країнами – членами організації до сторін, що ухиляються від дотримання пріоритету безпеки», –  підкреслюється у зверненні.

Водночас його автори акцентують увагу на тому, що Російська Федерація повністю ігнорує принципи миру, безпеки та єднання, задля яких створювалося МАГАТЕ у структурі ООН, і через це пропонують виключити доступ Росії до інтелектуальних та технічних ресурсів агентства з одночасним посиленням контролю за використанням ядерного матеріалу в цій країні.

Крім того, вони наполягають на розірванні всіх відносини з усіма відповідальними за атомну енергетику громадянами РФ, які працевлаштовані в усіх структурах ООН.

«Спільне перебування в міжнародних організаціях в наявному форматі з такими країнами-членами є неприйнятним для України і, сподіваємося, для інших країн-членів також», – висловили надію автори звернення.

Вони також підкреслили, що військова агресія РФ, як ядерної держави, проти України під цинічною назвою «спеціальна операція з примушенням до миру» зруйнувала фундаментальні основи системи міжнародної безпеки, сформованої після Другої світової війни.

АЕС