Єдиним реципієнтом радіаційного забруднення на ЧАЕС є окупанти

01.03.2022

 Російські окупанти, що перебувають у Чорнобильській зоні відчуження, відчувають значне зовнішнє та внутрішнє опромінення. Про це повідомив Державний науково-технологічний центр ядерної та радіаційної безпеки на своєму сайті.

«На території зони відчуження нерівномірно розподілена величезна кількість радіоактивних речовин. Тисячі кюрі радіонуклідів знаходяться у донних відкладеннях, ґрунті, поверхневому забрудненні будинків, конструкцій. Протягом трьох десятиліть найкращі фахівці крани вибудовували та експлуатували надійну систему правил та процедур для утримання радіонуклідів в межах території зони відчуження та контролю за їх міграцією, і те, що відбувається зараз, є варварським її нищенням», - наголошується у заяві.
При цьому, фахівці наголошують, що окупанти є критичною групою, яка опромінюється найбільше. «Піднявши важкою технікою шар забрудненого ґрунту та пилу, пройшовши маршрутами, забороненими для пересування, вони спричинили погіршення радіаційної обстановки у зоні відчуження, що і було зафіксовано постами автоматизованої системи радіаційного контролю та передано у систему до того, як було пошкоджено інтернет-кабель. Сумарна активність у зоні відчуження змінена не була, а радіаційні наслідки збурення залишилися в межах її території, за винятком радіоактивного забруднення, винесеного на військовій техніці», - йдеться у заяві.
ДНТЦ ЯРБ підкреслює, що «знаходячись у зоні відчуження зараз та вочевидь не володіючи навичками із забезпечення особистої безпеки при роботі на радіоактивно забрудненій території, загарбники зазнають значного зовнішнього та внутрішнього опромінення, яке, без сумніву, матиме стохастичний прояв у формі онкозахворювань. Невігластво та нерозуміння небезпек, нехтування правилами, угодами та конвенціями часто призводять до прикрого самогубства».
Натомість розташовані у Чорнобильській зоні відчуження об’єкти для поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом мають захист від низки загроз. Цей захист закладений у їх конструкцію згідно з проєктом, - зазначає ДНТЦ ЯРБ.
Зокрема,, нове сховище відпрацьованого ядерного палива для ЧАЕС - СВЯП-2 відповідає вимогам міцності щодо збереження цілісності при падінні літака та повітряної ударної хвилі, також витримує смерчі та удари жорстких об’єктів, які рухаються зі смерчем, що аналогічні ударам снарядів до 200 мм.
СВЯП-2 сконструйовано таким чином, що температурний вплив зовнішніх пожеж на нього неможливий. Навіть у найважчому випадку, якщо захисні бар’єри буде пробито, радіаційні наслідки такої аварії не будуть поширені за межі зони відчуження.
Також, згідно з проєктом, у випадку руйнування збірок з виходом палива ні на СВЯП-1, ні на СВЯП-2 неможливе перевищення допустимого коефіцієнту розмноження нейтронів, тобто, виникнення ланцюгової реакції.
ЧАЕС, яка захоплена російськими угрупуваннями, є наразі не атомною станцією в традиційному розумінні, а державним спеціалізованим підприємством зі зняття з експлуатації енергоблоків, де на сьогодні немає ядерного палива, - зазначають фахівці з ЯРБ.

Зняття з експлуатації