До потрапляння контрафактних деталей на АЕС США призвела недосконала нормативна база – звіт Генерального інспектора NRC

16.02.2022
У нормативній базі Комісії ядерного регулювання США (Nuclear Regulatory Commission, NRC) зберігаються потенційні прогалини, що дозволяють контрафактним деталям потрапляти на атомні електростанції. Про це йдеться у спеціальному звіті Генерального інспектора, спрямованому голові  Комісії ядерного регулювання США і присвяченому розслідуванню фактів виявлення контрафактних, підроблених або підозрілих елементів обладнання (counterfeit, fraudulent, and suspect items - CFSI)  на АЕС США.
У звіті уточнюється, що у 2021 фінансовому році співробітники Міністерства енергетики США виявили понад 100 інцидентів, пов’язаних із підробленим та контрафактним обладнанням або його елементами на АЕС. Виявлені контрафактні деталі, зокрема, включали шахту водяного насоса, датчики температури, що використовуються для виявлення обривів паропроводу та вимикачі, призначені для запобігання пожежі. У звіті не вказано ні АЕС, на яких вони були виявлені, ні походження деталей.
Водночас у документі повідомляється, що виявлені CFSI не мали суттєвого впливу на безпеку експлуатації ядерних реакторів. Лише 5 випадків виявлення CFSI у минулому році мали відношення до систем важливих для безпеки АЕС.  
Проте, у звіті визнається, що вплив згаданих деталей та предметів на роботу АЕС може бути недооціненим, оскільки регулятор не вимагав від ліцензіатів повідомляти про факти виявлення контрафактних елементів обладнання, за винятком надзвичайних подій, пов’язаних з виходом з ладу обладнання, яке має відношення до безпеки експлуатації атомних електростанцій. «CFSI становлять проблему для ядерної безпеки, і можуть спровокувати серйозні наслідки для обладнання атомної електростанції. Наразі існують потенційні прогалини в нормативній базі NRC, зокрема й такі, що були виявлені робочою групою Комісії ще у 2011 році, але досі не отримали задовільного вирішення. Такі нормативні прогалини можуть збільшити ймовірність того, що CFSI залишаться непоміченими», - зазначається у документі.

АЕС