МАГАТЕ оновило керівництво з надання індивідуальної допомоги країнам із забезпечення ядерної безпеки

20.01.2022
Міжнародне агентство з ядерної безпеки оновило керівництво «Національна оцінка загроз фізичної ядерної безпеки, критерії проектної загрози та репрезентативні методи обліку загроз». Про це повідомляється у прес-релізі МАГАТЕ.
В Агентстві наголошують, що у зв’язку з розширенням використання ядерних та радіоактивних матеріалів у всьому світі, потенціал для зловмисного використання цих матеріалів викликає дедалі більше занепокоєння. МАГАТЕ повідомляє, що продовжує консультувати національні органи влади щодо найкращих методів забезпечення ядерної безпеки за допомогою нещодавно оновленого керівництва. Цей документ є частиною серії публікацій МАГАТЕ з фізичної ядерної безпеки (NSS) і надає рекомендації щодо того, як країни можуть проводити оцінку загроз безпеці своїх ядерних установок та радіоактивних матеріалів, щоб запобігти ризикам, зокрема, від терористів, злочинців та екстремістів.
«Заходи ядерної безпеки, які країна адаптує, завжди повинні відповідати загрозі, яку представляють ядерні та інші радіоактивні матеріали. У переглянутому керівництві наведено конкретну методологію для виявлення загроз фізичній та комп’ютерній безпеці, які можуть бути застосовні як до ядерних установок, так і до інших радіоактивних матеріалів. На основі цієї оновленої методології МАГАТЕ може налаштувати індивідуальну допомогу, зосереджуючись на конкретних потребах країни та наявних ресурсах», – пояснює керівник відділу безпеки ядерних матеріалів МАГАТЕ Крістоф Хорват.
У прес-релізі наголошується, що проєктні підстави для загроз (Design Basis Threat, DBT)  і репрезентативні методи обліку загроз (Representative Threat Statements, RTS)  є двома найпомітнішими інструментами, запропонованими в оновленому керівництві МАГАТЕ.
Експерти Агентства переконані, що використання DBT є важливим, оскільки надає детальні характеристики потенційних зловмисників (супротивників), враховуючи місцеві загрози та особливості об’єкта чи діяльності: «До таких супротивників, які мають намір здійснити диверсію та/або крадіжку, належать не лише зовнішні суб’єкти, а й потенційно також ті, хто має санкціонований доступ до об’єктів, що працюють з ядерними чи іншими радіоактивними матеріалами. Вони відомі як інсайдерські загрози. Крім того, DBT може використовуватися операторами об’єктів та видів діяльності з високим ризиком для розробки сценаріїв атак і демонстрації ефективності застосованих систем безпеки». 
Водночас, зазначають в МАГАТЕ, RTS можна використовувати для розробки загальних нормативних вимог для певної підгрупи матеріалів або об’єктів, з менш серйозним ризиком діяльності.
«Встановлюючи рекомендації щодо розробки DBT та RTS, ми допомагаємо країнам оцінювати фізичні загрози та кіберзагрози, які мають відношення до них. Адже країни стикаються з різними ризиками залежно від кількості та типу ядерного та іншого радіоактивного матеріалу, який вони мають, а також від того, чи експлуатують вони ядерні реактори або просто використовують радіоактивні джерела в лікарнях і промисловості», - уточнює Крістоф Хорват.
Він переконаний, що згадані інструменти створюють основу для зміцнення інфраструктури ядерної безпеки країни та допомагають захистити її ядерні та радіоактивні матеріали від різноманітних загроз: «Без цих рекомендацій країни могли б відчувати труднощі в розумінні та оцінці реальних загроз, що призведе до того, що оператори або забезпечують недостатній захист, або, навпаки, вдаються до таких заходів захисту, які не мають відношення до загрози».
У прес-релізі МАГАТЕ зазначається, що Агентство навчає експертів із багатьох країн використанню DBT та RTS, проводячи практичні семінари. «Використовуючи приклади потенційних фізичних та кіберзагроз, сценарії та тематичні дослідження, а також інтерактивні вправи на основі гіпотетичного ядерного об’єкта. Семінари дозволяють МАГАТЕ допомагати учасникам розвивати свій потенціал у сфері ядерної безпеки. Таким чином, учасники набувають досвіду в тому, як адаптувати методики, викладені в керівництві, до своїх національних особливостей та розглядати ситуації за межами своїх національних кордонів», - йдеться у повідомлені.
В Агентстві повідомили, що на 1 лютого заплановано вебінар про національну оцінку загроз ядерній безпеці, присвячений ознайомленню з нещодавно оновленим керівництвом «Національна оцінка загроз фізичної ядерної безпеки, критерії проектної загрози та репрезентативні методи обліку загроз».
Також МАГАТЕ пропонує електронний навчальний модуль, щоб надати базовий огляд загроз і ризиків ядерної безпеки для матеріалів і об’єктів , включаючи такі теми, як оцінка та планування загроз, ролі та відповідальність, координація оціночної діяльності та підходи, що ґрунтуються на загрозах.

В Агентстві також наголошують, що Міжнародна консультативна служба з фізичного захисту (IPPAS) є найважливішим компонентом роботи МАГАТЕ у сфері ядерної безпеки. Місії IPPAS переглядають методологію оцінки загроз, яку використовує приймаюча країна, і сприяють зміцненню національних систем і заходів ядерної безпеки.  

АЕС