Семеро фахівців ЧАЕС отримали сертифікати операторів роботів-маніпуляторів Brokk

29.12.2021

Семеро старших майстрів зміни промислового комплексу з поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ) ДСП «Чорнобильська АЕС» отримали сертифікати, які підтверджують рівень знань та навичок, необхідний для роботи із дистанційно керованим обладнанням шведської компанії Brokk. Про це повідомляється на сайті ЧАЕС.

Дистанційно-керовані роботи-маніпулятори Brokk використовуються на ПКПТРВ ЧАЕС, зокрема, за допомогою цих маніпуляторів виконуються дистанційні роботи з подрібнення, сортування та переміщення твердих радіоактивних відходів.
Навчальний проєкт тривав чотири років та проводився експертами бельгійських компаній Tecnubel та Equans. З 2017 року представники Tecnubel щорічно проводили на території ЧАЕС два курси теоретичних і практичних занять з персоналом станції. Навчання українських фахівців було профінансовано урядом Бельгії. Завершальний навчальний курс проходив на майданчику компанії Equans у бельгійському місті Дессель з 6 по 18 грудня.
Заступник технічного директора з поводження з радіоактивними відходами ЧАЕС Олександр Скомарохов зазначив, що компанія Tecnubel та її партнери навчали спеціалістів станції експлуатації маніпуляторів, їх діагностиці, а також виявленню та усуванню дефектів. «Бельгійські експерти двічі привозили на майданчик ЧАЕС навчальні стенди та гідравлічні моделі обладнання. Бельгійська сторона також поставила низку ремонтних матеріалів для гідравлічної системи Brokk, оскільки самі маніпулятори знаходяться у нас вже досить довгий час, і гумові деталі втрачають свою еластичність та міцність. Роботи із заміни цих деталей також увійшли в навчальний курс для нашого персоналу», - додав Олександр Скомарохов.
За його словами, тренінг дав можливість відточити майстерність персоналу станції з управління маніпуляторами. На ЧАЕС зазначають, що високий рівень управління механізмами вже став у нагоді у рамках останнього етапу «гарячих» випробувань ПКПТРВ, які почалися восени цього року: «Персонал, що пройшов навчання, з легкістю керував маніпуляторами та без проблем працював з найбільш крихкими та мініатюрними матеріалами».

Нагадаємо, що 30 листопада у ході круглого столу, присвяченого 35-й річниці спорудження об’єкту «Укриття» (ОУ), заступник генерального директора ДСП ЧАЕС з інфраструктури Сергій Кондратенко повідомив, що в рамках Пускового комплексу-2 Нового безпечного конфайнменту ОУ передбачено «ранній» демонтаж нестабільних конструкцій об'єкта «Укриття». Демонтаж має завершитись до кінця 2023 року (проєктний строк служби конструкцій посилення ОУ). Сергій Кондратенко уточнив, що у 2016 році було розроблено проєкт демонтажу металевої ферми південного покриття «Укриття»: «Для виконання демонтажу в 2021 році прийнято рішення про закупівлю унікального обладнання – дистанційно-керованого робота-маніпулятора, який дозволить працювати у високих полях радіації. На даний час вже розроблена технічна специфікація на проєктування, виготовлення, монтаж та налагодження обладнання Brokk 500 arm system. Зараз ця специфікація знаходиться на експертизі в Держатомрегулювання. Практично завершено тендерні процедури на закупку цього обладнання, хоча залишились певні нюанси, які, сподіваюсь, будуть вирішені». 

РАВ і ВЯП