IV Всесвітня ядерна виставка WNE-2021: Створюючи чистий справедливий світ із підприємствами української атомної галузі

13.12.2021

 Українські підприємства НАЕК «Енергоатом», київське ES Group, кропивницьке НВП «Радій» та харківське ТОВ «Завод Манометр» взяли участь у IV Всесвітній ядерній виставці – World Nuclear Exhibition. Виставка проводиться французькою асоціацією ядерної промисловості GIFEN та RX France з 2015 року та має найвищий статус у сфері атомної енергетики та промисловості.

Тема виставки, що відбулася з 30 листопада до 2 грудня 2021 року у виставковому центрі Paris Nord Villepinte: «Атомна промисловість: ключовий партнер низьковуглецевого суспільства у відповідальному майбутньому».
Відкриваючи захід, президент WNE та посол Франції Сільві Берманн заявила, що сьогодні світовий ядерний сектор, як ніколи, має відігравати роль у боротьбі зі зміною клімату, щоб активізувати дії та залучити інвестиції для досягнення стійкого майбутнього з низьким рівнем викидів вуглецю, встановленого Паризькою угодою у 2016 року. За її словами, звіти міжнародних організацій підтверджують, що ядерна енергія має бути сильним союзником у боротьбі зі зміною клімату та задовольняти потреби суспільства.
Сільві Берманн констатувала, що проекти будівництва нових електростанцій набирають обертів у всьому світі, а дослідження та розробки в галузі нових технологій та концепцій стимулюють сектор, створюють новий бізнес та робочі місця, формують перспективи та конкурентоспроможність. Нинішня ситуація ніколи не була такою перспективною для світової атомної галузі.
Як повідомляє «Енергоатом», її підтримав і міністр економіки та фінансів Франції Бруно Ле Мер: «Було б немислимо та безвідповідально, щоб ядерна енергетика не була визнана низьковуглецевою енергією у європейській таксономії. Якщо ми хочемо реіндустріалізувати країну, здійснити справжнє промислове відновлення, нам потрібна значна кількість ядерних реакторів».
В рамках роботи виставки делегації українських компаній провели ділові зустрічі та переговори. Як повідомляє «Енергоатом», в.о. президента компанії Петро Котін зустрівся з керівниками провідних компаній-партнерів із Франції, США, Великобританії, Південної Кореї та інших країн, обговорено пропозиції щодо подальшого зміцнення взаємовигідної співпраці, зокрема з питань будівництва нових атомних енергоблоків, постачання ядерного палива, поводження з відходами, розвитку водневих технологій, виробництва медичних ізотопів та ін.
Також Петро Котін взяв участь у панельній сесії «Moving Nuclear to 4G and Beyond - Reliable. Together», спонсором якої виступив Westinghouse. «Україна, яка пережила аварію на Чорнобильській АЕС, залишається відданою ядерній енергетиці, а українське населення довіряє їй. Для цього НАЕК «Енергоатом» впроваджує послідовну політику, що ґрунтується на таких ключових елементах: безпека ядерних установок – пріоритет номер один у діяльності компанії; надійна та стабільна робота українських АЕС, які виробляють понад 55% дешевої електроенергії; ефективна комунікаційна політика та прозорість діяльності. Завдяки цьому «Енергоатом» планує збільшити ядерні потужності з нинішніх 13,8 ГВт до 24 ГВт у 2040 році», - наголосив у своєму виступі голова «Енергоатома».
На сесії, головою якої виступив президент Westinghouse Патрік Фрагман, також поділилися досвідом та перспективами розвитку Генеральний директор Всесвітньої ядерної асоціації Сама Більбао-і-Леон, генеральний директор Orano Group Філіп Кнош, член ради директорів та головний ядерний директор ČEZ Group Богдан Зронек. Зокрема, пані Сама Більбао-і-Леон у своєму виступі заявила, що ядерна енергія пропонує «золоту можливість» створити більш чистий та справедливий світ. Водночас вона назвала три основні проблеми, які перешкоджають ядерній галузі повною мірою зробити свій потенційний внесок у сталий розвиток та боротьбу зі зміною клімату: фінансування, сприйняття та регулювання. На їхньому вирішенні і потрібно сконцентруватися ядерної галузі.
Як прокоментували InfoAtom, представники ТОВ «Завод Манометр», основним завданням компанії було перше знайомство з атомним ринком Франції. «Ми презентували на стенді нашу інноваційну продукцію, зокрема – датчики тиску для важких аварійних умов та систему для вимірювання рівня у басейні витримки з компенсацією щільності. Вони зацікавили багатьох відвідувачів нашого стенду. Також на виставці наша делегація провела попередні переговори з декількома проєктними європейськими компаніями, що дає підстави сподіватися, що українські підприємства будуть набагато ширше представлені в європейських проектах щодо розвитку атомної галузі».
У свою чергу, в ES Group InfoAtom повідомили, що метою участі у виставці була презентація можливостей та досвіду компанії ESG, а також запрошення до співпраці при реалізації проектів в Україні провідних сучасних компаній, виробників унікальних технологій та обладнання для атомної енергетики. «І з цим завданням делегація нашої компанії впоралася на 200%, - заявив в інтерв'ю InfoAtom CEO ES Group Вадим Іванов. - Той живий інтерес до стенду ES Group, який ми спостерігали всі три дні виставки, вкотре доводить, що ринок атомної енергетики України по праву вважається одним із найцікавіших, перспективних, швидко зростаючих, але все ще досить складних для європейських компаній ЄС».
«Виставка дала можливість нам поділитися результатами роботи та оформити наміри про нові проєкти як з нашими постійними партнерами – зокрема Westinghouse, Nuvia, Orano, Framatome, так і розширити географію, презентувавши наші напрацювання та можливості компаніям, які виявляють інтерес до української атомної галузі, а також новим гравцям на ринку у країнах Європи. Ці проєкти, що стосуються насамперед безпеки, згодом можна буде реалізувати і як продовження ресурсу діючих енергоблоків, так і при новому будівництві», - додав технічний директор ES Group Олександр Мазурок.
НВП «Радій» повідомив на своєму сайті, що стенд Radics LLC, на якому компанія представила свій основний продукт – платформу RadICS «став чудовим місцем для зустрічі з потенційними клієнтами, отримання інформації про останні інновації від колег, обговорення основних проблем та встановлення нових партнерських відносин. Для «Радія» три дні WNE були неймовірно інформативними та продуктивними, враховуючи можливість бути присутніми на панельних дискусіях, брати участь у семінарах та запрошувати відвідувачів, щоб познайомити їх з конкурентними перевагами технології RadICS та досвідом компаній у галузі реалізації проектів модернізації та будівництва нових блоків». Водночас НВП «Радій» не відповів на запит InfoAtom, які партнерські відносини допомогла йому встановити виставка та який досвід було презентовано.
Значення таких міжнародних форумів складно переоцінити, говорячи про перспективи розвитку і атомної енергетики, і промисловості. Хочеться сподіватися, що Україна, озвучивши масштабні плани розвитку, також стане масштабним відкритим майданчиком, який збере та об'єднає для дискусій, обміну досвідом та укладання нових партнерських угод як підприємства-лідери українського атомпрому, так і унікальні світові компанії з технологіями, що допоможуть українській атомній. енергетиці розвиватися та залишатися конкурентною, передовою і, звичайно ж, безвуглецевою. У свою чергу завдяки таким заходам український атомпром має широкі можливості розширити географію своїх поставок та взяти активнішу участь у світових проектах розвитку атомної енергетики.
Фото з виставки - НАЕК "Енергоатом", ООО "Завод Манометр",  ES Group
На виставці були представлені всі підприємства, чиї імена добре відомі на українських АЕС 
 

Компанії