Ansaldo Nucleare побудує в Румунії дослідницьку установку для випробувань реактора зі свинцевим теплоносієм

24.11.2021
В рамках дослідження реакторів зі свинцевим теплоносієм консорціум, до якого входять італійська компанія Ansaldo Nucleare та румунська Reinvent Energy, отримав контракт на суму близько 20 мільйонів євро на проєктування, постачання, монтаж та введення в експлуатацію експериментальної установки ATHENA (Advanced Thermo-Hydraulics Experiment for Nuclear) Application). Про це повідомляється на сайті Ansaldo Nucleare.
ATHENA стане найбільшим у світі басейновим стендом для випробувань великогабаритних компонентів реактора на швидких нейтронах зі свинцевим теплоносієм ALFRED (Advanced Lead Fast Reactor European Demonstrator). Установка буде мати потужність 2,21 МВт, а її головний резервуар (3 метри у діаметрі, 10 метрів заввишки) міститиме 880 тон рідкого свинцю. ATHENA буде побудована в дослідному центрі румунської компанії «Технології для ядерної енергії» (RATEN) у місті Міовені, неподалік Пітешті на півдні Румунії, де розташований завод з виробництва палива для двох реакторів Candu, що діють у країні.
ALFRED - демонстраційний реактор, основним завданням якого є заповнення розривів між науково-дослідними роботами та промисловим застосуванням технології свинцевого теплоносія у ядерних реакторах.
Концептуальний проєкт реактора ALFRED було виконано під керівництвом Ansaldo Nucleare у рамках сьомої рамкової програми Євратома.
Румунія була обрана країною для будівництва ALFRED ще у 2011 році. У 2017 році проєкт ALFRED був включений до румунського національного плану досліджень та інновацій.
Очікується, що дослідний блок ALFRED потужністю 300 МВт буде побудований після 2025 року, а промислова установка потужністю 300-400 МВт буде введена в експлуатацію після 2030 року. У реакторі зі свинцевим теплоносієм використовуватиметься змішане оксидне паливо (MOX-паливо), він експлуатуватиметься при температурі близько 550 °C. Реактор буде обладнаний системами пасивної безпеки. Загальна вартість проєкту оцінюється приблизно в 1 млрд. євро.
ALFRED розробляється в рамках Європейської ініціативи щодо сталого розвитку ядерної промисловості (European Sustainable Nuclear Industrial Initiative), що об'єднує представників промисловості та партнерів з досліджень у розробці так званої технології реакторів на швидких нейтронах покоління IV у рамках Стратегічного плану ЄС з енергетичних технологій.

Нове будівництво