СНВО «Імпульс» поставить апаратуру контролю нейтронного потоку для енергоблока № 6 ЗАЕС

15.11.2021
ПрАТ «Сєвєродонецьке науково-виробниче об’єднання «Імпульс» поставить апаратуру контролю нейтронного потоку (АКНП) для енергоблока № 6 Запорізької АЕС. Як повідомляється у системі Prozorro відповідну угоду ДП «НАЕК «Енергоатом» уклало з СНВО «Імпуьс» 3 листопада за результатами переговорної процедури.
В обґрунтуванні застосування переговорної процедури «Енергоатом» повідомляє, що у рамках виконання заходу Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС (КзПБ) № 14202 «Модернізація АКНП з інтегруванням СКП (системи контролю перевантаження палива) і реактіметра» на енергоблоках АЕС України відбувається поступова заміна обладнання контролю нейтронного потоку в зв’язку із закінченням терміну його експлуатації. «З 2004 року по теперішній час на АЕС України майже усі системи АКНП на блоках ВВЕР замінено на обладнання АКНП-И, АКНП-ИФ розробки і виробництва СНВО «Імпульс». Розробка, виготовлення, підтвердження відповідності, постачання АНКП-И та АКНП-ИФ здійснювалися згідно з розробленими ПрАТ «СНВО «Імпульс» технічними умовами, які погоджені з «Енергоатомом» та Держатомрегулювання», - уточнюється в документі.
В «Енероатомі» зазначають, що у ході планово-попереджувального ремонту 2022 року на енергоблоці № 6 ЗАЕС запланована заміна останнього комплекту АКНП, у якого закінчився термін експлуатації.
Згідно з обґрунтуванням до процедури закупівлі, АКНП відноситься до систем важливих для безпеки АЕС, тому погодження технічних умов на зазначене обладнання з компанією – оператором АЕС та Держатомрегулювання та застосування апробованих технічних рішень при впровадженні обладнання є обов’язковою умовою відповідно до нормативних документів у сфері ядерної безпеки.
Також у листі АТ ХІ «Енергопроект» від 14 червня 2021 року, надісланому на адресу «Енергоатома», повідомляється, що на сьогодні відсутні інші постачальники обладнання контролю нейтронного потоку, крім СНВО «Імпульс». 
Згідно умов закупівлі, СНВО «Імпульс» має поставити АКНП для Запорізької АЕС до 31 травня 2022 року. Вартість обладнання складає 123,7 млн грн.
Довідка. Апаратура контролю нейтронного потоку входить до складу системи управління та захисту (СУЗ) енергоблоків АЕС.
Функції АКНП:
  • контроль, безперервна реєстрація та архівування поточних значень відносної фізичної потужності реактора, швидкості (періоду) її зміни та реактивності;
  • формування дискретних сигналів перевищення уставок аварійного та попереджувального захисту, уставок управління та регулювання за відносною фізичною потужністю та періодом для СУЗ та підсистем АСУ ТП енергоблока;
  • подання в оптичному та акустичному вигляді аналогових та дискретних сигналів операторам блочного, резервного щитів управління та персоналу перевантажувальної машини;
  • автоматичне коригування вимірювань нейтронної потужності з урахуванням теплофізичних та інших параметрів, що характеризують стан реакторної установки;
  • контроль фіксації внутрішньокорпусних пристроїв за наслідками аналізу флуктуацій сигналів нейтронних детекторів;
  • контроль підкритичності реакторної установки   

АЕС