«ДТЕК» веде переговори з провідними розробниками ММР - Тімченко

09.11.2021
«ДТЕК» розглядає використання технології малих модульних реакторів (ММР) як стратегічний напрямок розвитку компанії. Про це сьогодні повідомив генеральний директор компанії «ДТЕК» Максим Тімченко у ході прес-конференції «Енергетика України: поточні проблеми, глобальні виклики та шляхи вирішення».
Він зазначив, що ренесанс ядерної енергетики обговорювався у рамках Конференції ООН з питань зміни клімату COP26.
Максим Тімченко підкреслив важливість ядерної енергетики для України і необхідність активної участі у європейському діалозі щодо ролі атомної генерації у процесі декарбонізації енергетики. «Сьогодні створюються нові технології – малі модульні реактори – це нова технологія, яка активно розвивається у Сполучених Штатах Америки, у Великій Британії. Китай, Росія, Франція долучаються до розвитку цієї технології – ми маємо поставитись до неї серйозно. Виходячи з нашого розуміння – це технологія майбутнього, яка може застосовуватись не лише в рамках подальшого розвитку «Енергоатома», але і у розвитку теплових електростанцій, як замінник використання вугілля для виробництва електроенергії», - пояснив керівник «ДТЕК».
Він повідомив, що «ДТЕК» ретельно досліджуватиме технологію ММР. «Це перспектива 7-10-12 років, лише одна компанія пройшла сертифікацію у США, і ця компанія вже підписала меморандум з «Енергоатомом» - це компанія «NuScale». Ми контактуємо, створюємо робочі групи з лідерами цієї технології. Це ще одна відповідь на те, яким чином ми будемо забезпечувати потужності з виробництва електроенергії у рамках зеленого переходу, не використовуючи вугілля на наших електростанціях. Ми стратегічно розглядаємо це, як наступний етап життя нашої компанії», - підкреслив Максим Тімченко.
За інформацією Infoatom, «ДТЕК» проводить переговори з ключовими розробниками ММР, зокрема «Holtec International».
Нагадаємо, що 4 жовтня 2021 року «NuScale Power» (США) та румунська енергетична держкомпанія SN «Nuclearelectrica S.A.» підписали угоду про співробітництво для просування впровадження інноваційної технології малих модульних реакторів NuScale. В «NuScale Power» переконані, що партнерство між компаніями забезпечить Румунії потенціал для розміщення першого малого модульного реактора в Європі до 2028 року.
2 вересня поточного року НАЕК «Енергоатом» та компанія «NuScale Power» підписали Меморандум про взаєморозуміння з метою вивчення можливості будівництва малих модульних реакторів NuScale в Україні.
Відповідно до меморандуму, «NuScale» надаватиме підтримку Енергоатому з питань експертизи технології ММР, в тому числі техніко-економічне обґрунтування запропонованих майданчиків; розробка термінів і проміжних результатів проєктів; дослідження витрат; технічний аналіз; ліцензування та дозвільна діяльність, а також інженерні дослідження та проєктування.
У червні 2019 року НАЕК «Енергоатом», ДНТЦ ЯРБ та американська компанія «Holtec International», за технологією якої ведеться будівництво Централізованого сховища відпрацьованого палива (ЦСВЯП) з українських АЕС, підписали Угоду про партнерство. Тристороння угода передбачає сприяння впровадженню в Україні технології малих модульних реакторів (ММР) SMR-160.
Перший етап ліцензування у США «Holtec International» успішно пройшла в серпні 2020 року. На початку 2021 року компанія висловила зацікавленість у розміщенні в майбутньому SMR-160 на АЕС Oyster Creek, яка виводиться з експлуатації.
Технологія ММР визнана одним з найбільш перспективних напрямків у будівництві атомних електростанцій. ММР мають значно вищий рівень безпеки у порівнянні з традиційними типами реакторів за рахунок відсутності в них обладнання, яке вимагає зовнішнього електроспоживання, а також за рахунок систем пасивної безпеки. Реактори проекту SMR-160 також мають можливість працювати у режимі маневрування потужністю, споруджуватися на невеликих площах та не потребують підведення потужних ліній електропередач.  

Нове будівництво