Сьогодні запрацював закон про нову систему класифікації радіоактивних відходів

07.11.2021

 7 листопада 2021 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства з питань поводження з радіоактивними відходами». Закон набрав чинності через два роки від дня опублікування.

Відповідно до закону буде запроваджено систему класифікації радіоактивних відходів, яка сприятиме покращенню поводження з радіоактивними відходами в Україні. Класифікація відповідає прийнятим міжнародним стандартам безпеки та ґрунтується на довгостроковій безпеці остаточного поховання радіоактивних відходів.
Радіоактивні відходи будуть ділитися на дуже низькоактивні, низькоактивні, середньоактивні та високоактивні. Віднесення радіоактивних відходів до відповідного класу визначається відповідно до норм і правил ядерної та радіаційної безпеки.
Закон передбачає, що зберігання та захоронення радіоактивних відходів дозволяється лише у спеціально призначених для цього сховищах відповідного типу. Йдеться про поверхневі та приповерхневі сховища, сховища для поховання радіоактивних відходів на середніх глибинах.
«Економічний ефект від запровадження удосконаленої класифікації буде суттєвим: у 10 разів дешевше буде поховати все РАВ в Україні, при цьому рівень безпеки людини і навколишнього середовища не знизиться і відповідатиме міжнародно визнаним нормам», - наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.
28 липня було прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 6 Технічного регламенту щодо пакувальних комплектів для зберігання та поховання радіоактивних відходів» (№773), яка забезпечує приведення регламенту у відповідність до Закону України від 17.10.2019 № 208-IX « Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства у сфері поводження з радіоактивними відходами».

РАВ і ВЯП