Holtec розробляє та впроваджує нові технології зварювання та неруйнівного контролю зварних швів

28.10.2021
Фахівці Holtec International (США) продовжують розробку та впровадження нових технологій зварювання та неруйнівного контролю зварних швів. Про це повідомляється у прес-релізі компанії.
Holtec розробила роботизований гібридний процес лазерного дугового зварювання, який різко знижує кількість тепла, що підводиться до зони зварювання, завдяки чому значно зменшується деформація основного металу та покращуються металургійні/механічні властивості зварюваних конструкцій у порівнянні з традиційним дуговим зварюванням. «Ця технологія була основним напрямком недавніх капітальних інвестицій Holtec у виробничі підприємства компанії. Її впровадження на підприємствах Holtec у Камдені, штат Нью-Джерсі, і в Піттсбурзі, штат Пенсільванія відчутно вплинуло на якість багатоцільових контейнерів і транспортних контейнерів, що поставляються Компанією для зберігання та транспортування відпрацьованого ядерного палива», - наголошується в повідомленні компанії.
Також нова технологія зварювання широко використовуватиметься при виробництві власних компонентів малих модульних реакторів Holtec SMR-160, зокрема корпусів реакторів з товстими стінками, компенсаторів тиску та парогенераторів. «Поліпшення якості важких зварних конструкцій для програми SMR обіцяє бути суттєвим, про що свідчить вже виготовлене обладнання для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива», - уточнюють у Holtec.
Ще одним важливим нововведенням стало успішне впровадження цифрової рентгенографії (DR) для підтвердження відсутності дефектів у зварних швах. DR значно підвищив точність дослідження – за допомогою електронного збільшення забезпечено візуалізацію мікроструктури зварного шва. Як додаткова перевага став можливим віддалений перегляд та інтерпретація рентгенограм.
У прес-релізі Holtec наголошується, що в даний час ведуться роботи з мініатюризації пристрою DR, щоб зробити його портативним - це дозволить здійснювати перевірку зварних швів, пов'язаних з безпекою, в процесі експлуатації обладнання на атомних станціях та інших критичних промислових установках.
Продовженням інших технологічних досягнень Holtec є гібридне лазерне зварювання міді. «Досі вважалося, що мідь, як і деякі інші сплави, практично неможливо зварювати звичайними методами дугового зварювання. Зварювання міді як технічне досягнення – це не що інше, як сучасна алхімія. Планується, що ця технологія буде вперше використана для виготовлення транспортних контейнерів для нашого шведського клієнта. Високий радіаційний захист, теплопровідність та здатність протистояти агресивним середовищам роблять мідь відмінним вибором як матеріалу контейнерів для утилізації та іншого застосування в атомній енергетиці. Завдяки нашому прориву в галузі зварювання тепер зварні деталі з міді та мідних сплавів можуть виготовлятися з високим ступенем цілісності», – повідомляє Holtec.
Нагадаємо, що на заводі AMD (Advanced Manufacturing Division, місто Камден, США) компанії Holtec International, зокрема, виготовляються контейнери для довгострокового зберігання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) HI-STОRМ, транспортні контейнери HI-STAR та багатоцільові контейнери БЦК-31 для ВЯП з реакторів ВВЕР-1000. Обладнання призначено для проєкту Централізованого сховища відпрацьованого палива (ЦСВЯП) з українських АЕС, будівництво якого ведеться НАЕК «Енергоатом» за технологією Holtec International.
Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон'юнктури проєкт довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проєктом відновилася у 2014 році, а будівельні роботи на майданчику ЦСВЯП, розташованому у зоні відчуження ЧАЕС, розпочались у листопаді 2017 року.
Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС до ЦСВЯП. Згідно умов контракту, Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем зберігання відпрацьованого палива відбуватиметься в Україні.
У червні 2019 року НАЕК «Енергоатом», ДНТЦ ЯРБ та Holtec International підписали Угоду про партнерство. Тристороння угода передбачала створення міжнародного консорціуму, метою якого є сприяння діяльності щодо впровадження в Україні технології малих модульних реакторів (ММР) SMR-160.

Технологія ММР визнана одним з найбільш перспективних напрямків у будівництві атомних електростанцій. ММР мають значно вищий рівень безпеки у порівнянні з традиційними типами реакторів за рахунок відсутності в них обладнання, яке вимагає зовнішнього електроспоживання, а також за рахунок систем пасивної безпеки. Реактори проекту SMR-160 також мають можливість працювати у режимі маневрування потужністю, споруджуватися на невеликих площах та не потребують підведення потужних ліній електропередач. 

РАВ і ВЯП