«Енергоатом» розраховує на фінансування будівництва енергоблоків АР1000 державними фінансовими установами США

25.10.2021
Як повідомляв минулого тижня т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, НАЕК «Енергоатом» підготував проект міжурядової угоди між урядами України та США. Наводимо основні положення драфту документу, який є у розпорядженні редакції InfoAtom.
Мета угоди визначена  широка. Це – розширення та всебічне сприяння розвитку ядерної енергетики обох країн, впровадження новітніх технологій при будівництві, безпечній експлуатації, продовженні терміну експлуатації та знятті з експлуатації, а також сприяння здійсненню Сторонами співробітництва в проєктуванні, будівництві та введенні в експлуатацію енергоблоків АЕС України типу АР1000 у співробітництві з компанією «Westinghouse Electric Company».
Водночас предмет Угоди  та подальші статті стосуються виключно створення умов для будівництва 5-ти енергоблоків типу АР1000: 2-х на майданчику ХАЕС, 3 – на інших майданчиках України.
Сторони будуть створювати умови щодо надання регулюючими органами Сторін ліцензій (дозволів) на проєктування, будівництво та введення в експлуатацію нових енергоблоків, експорт та імпорт проєктної та іншої технічної документації, обладнання, матеріалів та послуг, які необхідні Замовнику та Постачальнику технології, українським та американським виконуючим організаціям для виконання робіт та послуг, передбачених цією Угодою, відповідно до законодавства держав Сторін.
Уповноваженим органом з боку України проєктом Угоди пропонується визнати Міністерство енергетики України. Функції Замовника будівництва енергоблоків типу АР1000 покласти на державне підприємство НАЕК «Енергоатом», Постачальника технології – на «Westinghouse Electric Company».
Проєктом документа пропонується створити координаційний комітет для здійснення координації та контрою за реалізацією міжурядової угоди, до складу якого включити представників виконавчої влади, Замовника та Постачальника технології. Координаційний комітет буде визначати конкретні завдання і заходи, необхідні для повної і своєчасної реалізації угоди, оцінку стану співробітництва, але його рішення мають носити лише рекомендаційний характер для учасників реалізації угоди.
У проєкті статті 3 «Порядок реалізації Угоди» йдеться, що співробітництво в рамках угоди відбуватиметься на підставі контрактів між Замовником та Постачальником технологій. Також передбачено співробітництво між Ядерними регуляторами обох країн з метою уніфікації підходів з ЯРБ та ліцензування проєкту АР1000. Повідомляється, що «під час проєктування та будівництва енергоблоків типу АР1000 Українська Сторона буде використовувати американську систему стандартів ASME, і сприятиме її імплементації до українського ядерного законодавства».
Найцікавіший фрагмент проєкту Угоди – стаття 5 «Фінансування і закупівлі». В ній записано, що «Американська Сторона сприятиме організації фінансування предмету Угоди державними фінансовими установами США в обсязі, необхідному для проєктування, будівництва та введення в експлуатацію нових енергоблоків».

Наразі, за інформацією InfoAtom, драфт міжурядової угоди переданий американській стороні. 

Нове будівництво