На ХАЕС завершені основні роботи з дослідної експлуатації реакторної установки на підвищеній потужності 101,5%.

04.10.2021
Дослідну експлуатацію режиму роботи реакторної установки на підвищеній потужності на Хмельницькій АЕС було розпочато у серпні поточного року. Зокрема, були здійснені всі необхідні підготовчі роботи й перевірки. Безпосереднє підвищення теплової потужності РУ від 100% (3000 МВт) до 101,5% (3045 МВт) виконано наприкінці вересня, що призвело до збільшення потужності турбогенератора від 1010 МВт до 1025 МВт. Про це повідомляє Хмельницька АЕС.
На ХАЕС нагадують, що з метою підвищення ефективності виробництва у нових «ринкових» умовах, в НАЕК «Енергоатом» була розроблена «Комплексна зведена програма підвищення ефективності та надійності експлуатації енергоблоків АЕС. У цю програму входить впровадження модифікації «Підвищення дозволеної теплової потужності реакторів діючих енергоблоків ВП АЕС з ВВЕР-1000 (В-320) шляхом підвищення точності визначення теплової потужності реактора і точності її підтримки».
Результатом цієї модифікації щодо ВП ХАЕС стане можливість підвищення потужності енергоблоків № 1 і №2 до 101,5% від номінальних 100%. Це здійснюється шляхом підвищення точності визначення потужності реактора і підвищення точності її регулювання, що дозволить забезпечити експлуатацію РУ на потужності 101,5% з гарантованим виконанням всіх умов і вимог з безпеки щодо роботи на потужності 100%.
Таке підвищення точності досягається внаслідок попередньо виконаних відповідних модернізацій систем контролю і управління. Це дозволяє не тільки збільшити потужність, але і підвищити безпеку енергоблоків шляхом підвищення точності підтримки параметрів, що впливають на безпеку. Такий підхід при підвищенні потужності вже не одне десятиліття застосовується в світовій атомній промисловості та є загальноприйнятою апробованою практикою. Виконання такої модифікації виконується згідно з чинною нормативною базою та «ядерним» законодавством й узгоджене з Держатомрегулювання, що гарантує безумовне виконання всіх вимог забезпечення безпеки.
За словами головного технолога ХАЕС Руслана Карикова, зібрані необхідні матеріали та дані, що дозволяють зробити висновки про можливість введення в промислову експлуатацію енергоблока №1 станції з дозволеною потужністю 101,5%. Основа мета проведеної дослідної експлуатації - підтвердження безпеки енергоблока при його роботі на підвищеному рівні потужності. Дослідна експлуатація буде закінчена найближчим часом після розгляду та затвердження її результатів, за умови підтвердження їх достатності для досягнення поставленої мети. Надалі така ж робота буде здійснена й на енергоблоці №2 Хмельницької АЕС.
«У результаті проведених модифікацій, енергоблоки №1 і №2 будуть допущені в промислову експлуатацію на рівні потужності РУ до 101,5%. Це призведе до безпечного збільшення виробітку електроенергії нашими енергоблоками, а це означає, що ХАЕС принесе додатковий внесок в енергобезпеку України»,  - підсумував головний технолог Руслан Кариков.
Нагадаємо, що наразі вже п’ять українських енергоблоків з реакторами типу ВВЕР-1000 можуть працювати на підвищеній потужності. Це - ЮУАЕС-1, ЮУАЕС-2, ЗАЕС-1,2, РАЕС-4. З переведенням енергоблоків №1 та №2 ХАЕС на потужність на 101,5% більшість з 13 українських енергоблоків типу ВВЕР-1000 працюватимуть на підвищеній потужності. Зараз триває реалізація заходів з підвищення встановленої потужності енергоблоку №3 Рівненської АЕС. Переведення інших п’яти блоків типу ВВЕР-1000 АЕС України на підвищений режим потужності планується завершити до кінця 2022 року.
Впровадження режиму підвищеної потужності розпочалось у 2019 році паралельно на двох енергоблоках українських АЕС: ЗАЕС-2 та РАЕС-4.

АЕС