Остання партнерська перевірка ВАО АЕС, яка проводилась на українських станціях під егідою Московського центру Асоціації, пройшла на РАЕС

23.09.2021
На Рівненській АЕС завершилася партнерська перевірка – одна з основних програм Всесвітньої асоціації операторів, що експлуатують АЕС (ВАО АЕС). Про це повідомляє прес-служба станції.
Партнерська перевірка експертами Асоціації проводилася на Рівненській АЕС вдев’яте. Після 25 років проведення партнерських перевірок Московським центром поточна перевірка стала останньою на українських АЕС, адже з наступного року саме цією програмою займатиметься виключно Паризький центр ВАО АЕС.
Команду незалежних експертів на майданчику представляли 19 спеціалістів з Болгарії, Великобританії, Вірменії, Словаччини, США, Угорщини, України, Чехії та три фахівці ВАО АЕС з РФ, які долучилися до заходу дистанційно. Експерти впродовж двох тижнів перевіряли РАЕС за напрямами: організація та адміністрація, експлуатація, ремонт та управління роботами, інженерна підтримка, хімія, досвід експлуатації, протипожежний захист, протиаварійна готовність, перевірка рекомендацій щодо важливого досвіду експлуатації (SOER), а також вперше за напрямом – спостереження за роботою персоналу блочних щитів управління на повномасштабних тренажерах навчально-тренувального центру (CPO).
«Упродовж двох тижнів, із 3 по 17 вересня, наша команда спільно із партнерами від електростанції проводила спостереження за роботою працівників підприємства, спілкувалась з персоналом та вивчала документацію РАЕС. У результаті визначено певні області та пропозиції для покращення виробничої діяльності, а також сильні сторони підприємства, варті запозичення. Дякуємо контрпартнерам та іншим працівникам електростанції за відкриту дискусію; дякуємо керівництву за чудову організацію місії та відмінні умови для нашої роботи», – наголосив керівник команди партнерської перевірки Любомір Креніцки.
Представляючи результати партнерської перевірки за різними напрямами, експерти відзначили низку позитивних практик Рівненської АЕС, вартих поширення на інші майданчики світу. Такою стала система експлуатаційної конфігурації, яка забезпечує надання інформації операторам про відповідність стану АЕС вимогам технологічного регламенту безпечної експлуатації, завдяки чому оператори отримують точні дані, що відображують фактичний стан та експлуатаційний статус обладнання. Сильною стороною названо використання запатентованих верстатів власної розробки та виготовлення для виконання технічного обслуговування та ремонту. Адже при виконанні робіт в зоні суворого режиму з використанням цих верстатів скоротився час перебування ремонтного персоналу у зонах з підвищеним радіаційним фоном, внаслідок чого відбулося зниження колективної дози випромінювання. Також експертами відзначено ефективну роботу РАЕС з оптимізації електронного документообігу і використання кваліфікаційного електронного підпису, який застосовується зокрема для підписання технічних розпоряджень про тимчасові модифікації та інших видів документів. Варто відзначити і той факт, що команда фахівців ВАО АЕС дала високу оцінку впровадженню рекомендацій SOER на Рівненській АЕС.
Представник ВАО АЕС на майданчику РАЕС – керівник команди за напрямом СРО Анатолій Васильчук представив позитивні підсумки проведених спостережень. Вони мали на меті оцінити здібність персоналу блочних щитів управління здійснювати безпечну експлуатацію блоків у різних режимах роботи, якість експлуатаційної документації та відповідність повномасштабних тренажерів блочним щитам управління енергоблоків.
"Незважаючи на те, що електростанція експлуатується вже багато років, вона й досі перебуває у відмінному стані, що забезпечує її надійну роботу. Вражає, що підприємство має план підготовки персоналу на посади керівників – ви готуєте лідерів. Це той процес, який намагаються впровадити в себе багато інших АЕС. Ви маєте хороший результат партнерської перевірки, проте не забуваємо, що шлях до досконалості – безкінечний. Дякуємо за гостинність та відкритість", – підсумував відповідальний галузевий представник ВАО АЕС-МЦ Петер Фаркаш.
Узагальнюючи партнерську перевірку, генеральний директор РАЕС Павло Павлишин подякував за проведену величезну роботу експертам й колективу електростанції та запевнив, що кожне питання, яке потрібно опрацювати, не обійдеться без уваги з боку Рівненської АЕС.
Нагадаємо, 20 жовтня 2019 року президентом НАЕК «Енергоатом» Юрієм Недашковським, головою Ради керуючих Паризького центру ВАО АЕС Ервіном Фішером та головою Ради керуючих Московського центру ВАО АЕС Ярославом Голубцем було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво між Енергоатомом та Паризьким центром ВАО АЕС.
Укладання документу відбулось за ініціативи Енергоатома. Згідно із Меморандумом, після виконання низки заходів з підготовки приєднання Енергоатома до Паризького центру ВАО АЕС, починаючи з 2022 року Паризький центр буде організовувати і проводити партнерські перевірки і повторні партнерські перевірки Асоціації на атомних електростанціях України відповідно до принципів і в порядку, встановленому в Керівництві по програмі ВАО АЕС WPG 01 - Партнерські перевірки.
 

АЕС