Рік на посаді очільника СхідГЗК. Колонка-роздум з нагоди цієї дати та до 70-річчя комбінату

12.08.2021
На сайті СхідГЗК опублікована колонка в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК» Антона Бендика, приурочена до року його перебування на посаді глави урановидобувного держпідприємства і до 70-річчя СхідГЗК. Публікуємо колонку «без купюр».
Минув рік з моменту мого призначення на посаду в.о. генерального директора ДП «СхідГЗК». Хочу поділитися своїми міркуваннями щодо цього непростого, непересічного періоду в моєму житті, житті мого колективу, колективу однодумців, патріотів свого підприємства. Маю ціль актуалізувати надважливі питання для подальшої діяльності СхідГЗК. Хочу, щоб всі, кому небайдужа доля єдиного вітчизняного урановидобувного підприємства, критично оцінили виклики сьогодення та робили лише власні висновки, керувалися реаліями та фактами. Буду дуже радий, якщо мої думки, результати спільної річної командної роботи, бачення подальших кроків задля стабільної роботи комбінату не тільки викличуть критику, а й спонукатимуть до кропіткої щоденної спільної роботи заради подальшої діяльності п’ятитисячного колективу, злагоди тисяч сімей гірників, добробуту громад-супутників.
Випробування мають гартувати
Можливо, мої роздуми в ювілей СхідГЗК будуть і не святкові, а прожитий комбінатом рік - не найкращим в його біографії, але це наша спільна історія, яку ми маємо оберігати, аналізувати, робити висновки і рухатися тільки вперед. Випробування даються для того, щоб їх пройти задля гартування, нових перспектив і можливостей.
Вбачаю символічність в тому, що така віха в моєму професійному житті співпадає з 70-річним ювілеєм комбінату, а також важливими державними святами - Днем Незалежності України, Днем шахтаря. То маю чудову нагоду і приємність першим привітати колектив з цими знаковими подіями, подякувати за співпрацю впродовж року, побажати нових звершень. Наша країна подолала складний, але правильний шлях до своєї незалежності. Українцям є чим пишатися, у нас є всі можливості, досвід, хист, міцні традиції, натхнення для руху вперед. На шляху змін та перетворень перебуває і наше підприємство.
Вдалося уникнути багатьох перепон та ризиків
Озираючись назад, слід сказати, що рік роботи був напружений. Але завдяки тому, що організувалася командна співпраця з вищою ланкою управління комбінату та його колективом, багато перепон подолано. Я не можу хизуватися яскравими досягненнями і великими здобутками, але саме головне - вдалося уникнути багатьох загроз і ризиків.
За цей час в Міненерго змінилося кілька очільників. Це мало суттєвий вплив на реалізацію послідовних кроків щодо стабілізації підприємства.
Ми були декілька разів на межі виходу в простій, уходили в простій, але нам вдавалося відновлювати роботу, знаходити компроміси з НАЕК для того, щоб продовжувати виробничу діяльність і фінансування комбінату, виконувати свої договірні зобов’язання.
Компроміси були складними, дійти згоди завжди було непросто, розглядалися всі варіанти подальшої взаємодії.
Про погляди, політику та місію
Можу сказати, що за цей рік нам вдалося дещо змінити ставлення і погляди самого НАЕКу на СхідГЗК та засади нашої співпраці: від повного несприйняття ситуації та проблематики комбінату до важливості його функціонування на теренах вітчизняної енергетичної галузі. Спільно з Енергоатомом ми подолали цей шлях і досягли того, що керівництво НАЕК розуміє стратегічну важливість СхідГЗК, перспективи, які нас очікують в недалекому майбутньому, та навіть необхідність з’єднуватися чи об’єднуватися.
Звичайно, економіка змушує діяти інколи зовсім не патріотично. Це стосується тез щодо ціноутворення, які лунають з боку НАЕК щодо закупівлі уранового оксидного концентрату на світових ринках за більш низькою ціною. Сьогодні це так. Але в поточному періоді світовий ринок урану формують 3-4 країни, які видобувають його рентабельно, а решта - це компанії-трейдери, які не займаються видобутком. Слід також аналізувати і світові тенденції щодо розвитку атомної енергетики. Багато світових компаній заявляють про інтерес до урану, оскільки ядерна енергетика може стати частиною глобальної стратегії зі скорочення викидів парникових газів в атмосферу. Це надасть додатковий імпульс розвитку атомній галузі та збільшить попит на уранову сировину, змінить цінову політику в бік зростання. Більш вигідне положення матимуть країни, які мають власне урановидобування. Україна в даній ситуації буде мати міцну позицію, бо саме ДП «СхідГЗК» зможе забезпечити власні АЕС необхідною стратегічною сировиною. Це місія нашого колективу, щоденна кропітка робота, внесок в енергетичну незалежність країни. Ось такі реалії має сповідувати держава, яка хоче мати стабільність, розвиток, незалежність від будь-яких світових викликів.
Антикризові заходи окреслені
Дійсно, сьогодні СхідГЗК перебуває в кризовому стані. Нами був напрацьований кейс антикризових дій, ряд законопроєктів, урядових постанов задля відновлення стабільності на підприємстві. Серед цих документів проєкт Закону 5201 щодо державної підтримки ДП «СхідГЗК», Концепція Державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу, Програма забезпечення конкурентоздатності ДП «СхідГЗК», проєкт стратегічного плану розвитку комбінату на 2022-2026 роки, дорожня карта заходів, необхідних для виведення підприємства з кризової ситуації та інші. Ми розуміємо, що такі законодавчі акти мали б прийматися швидше, але є процедури проходження і погодження, узгодження фінансової складової. Зараз всі напрацьовані документи знаходяться в Міненерго та профільних комітетах Парламенту, Уряді, міністерствах. Чекаємо на їх прийняття.
Корінь проблем - у тарифоутворенні
Звичайно, нашому колективу не прийнятні тези, які лунають в ЗМІ від НАЕК «Енергоатом»: «…просто ось така діра є, куди ми, як у відро для сміття, викидаємо кошти для СхідГЗК, щоб вони не виходили і не перекривали дороги…». Ми дуже ретельно розподіляємо кошти, які надходять від Енергоатому, спрямовуємо їх на виплату заробітної плати, забезпечення виробництва задля виконання наших договірних зобов’язань та випуску уранового оксидного концентрату для виготовлення ядерного палива саме для вітчизняних АЕС. Хочу навести ось такі цифри. В 2020 році ДП «НАЕК «Енергоатом» виробив 76262 млн кВт/год електроенергії. За даними відкритих джерел собівартість 1кВт/год електроенергії, виробленої АЕС, складає 57 коп без транспортування. В цих 57 коп вартість уранового оксидного концентрату становить лише 2,72 коп, без врахування ПДВ. Для забезпечення стабільної роботи ДП «СхідГЗК» необхідно підняти вартість УОК в 1 кВт/год до 5 коп.
Саме до цих розбіжностей ми апелювали цілий рік. Фактично, щоб подолати кризу і вивести комбінат на стабільну фінансову ситуацію, необхідно було б врахувати саме цю складову при встановленні тарифу на електричну енергію. І хоч в цьому році у країні деякі зміни в тарифі на електричну енергію відбувалися, проте своє відображення наша складова в питаннях ціноутворення не знайшла. Як і впродовж останніх трьох років, ми знову апелюємо до НКРЕКП, готуємо звернення щодо впровадження вже відпрацьованої Методики до формування ціни на урановий оксидний концентрат вітчизняного виробництва, яка враховує категорійність вітчизняних родовищ уранових руд та мала б привести ціну у відповідність до вартості УОК українського виробництва. Неодноразово я акцентував увагу на тому, що коштів, які надходять на підприємство в рамках діючих угод, катастрофічно не вистачає. Щоб забезпечити виплату заробітної плати, відшкодувати затрати на енергоносії і мінімально забезпечити виробничий процес, комбінат мав би отримувати не менше 300 млн грн щомісячно. І це без врахування мільйонних боргів, які були накопичені за попередні періоди. При стабільному надходженні коштів ми мали б можливість поступово оновлювати гірниче обладнання, проводити капітальні ремонти, планувати реконструкції, продовжити будівництво ствола «Головний» на Новокостянтинівській шахті. І це вкрай важливо, і першочергово треба робити задля покращення наших виробничих показників, зниження собівартості готової продукції.
Ми дуже вдячні ДП «НАЕК «Енергоатом» за всі фінансові ресурси, які вони спрямовують на комбінат, але відверто на всіх рівнях кажемо, що для повноцінної роботи підприємства коштів катастрофічно не вистачає. Саме це є основою проблематикою ДП «СхідГЗК» на поточний момент.
Розділення комбінату для мене - табу
Умови, в яких цього року працював колектив були досить складними. Хочу подякувати команді, яка за таких обставин змогла, хоч і мінімально, але забезпечити постачання товарів, робіт, послуг, здійснювати поточні ремонти, а тим самим забезпечувати видобуток і переробку уранової руди. Я також маю розуміння того, що наш колектив працював не тільки заради заробітної плати, а й задля збереження підприємства. Я категорично ніколи не розглядав і не був прихильником реорганізації комбінату шляхом розділення, скорочення шахт, робочих місць, виключення з виробничого ланцюжка деяких елементів.
Навпаки, задля забезпечення роботи підприємства зусилля спрямовувалися на те, щоб перезапустити процеси, організувати роботу працівників комбінату. Ми маємо це робити, бо стратегічною метою роботи ДП «СхідГЗК - є збільшення видобутку УОК. Для того щоб її досягти, нам треба ставати більшими, сильнішими, технічно переоснащеними.
Долати перешкоди спільними зусиллями
Ми сподіваємося, що буде знайдено рішення в найближчій часовій перспективі або у вигляді фінансової підтримки з державного бюджету на покриття касових розривів для стабілізації підприємства, або в подальшій моделі об’єднання з ДП «НАЕК «Енергоатом», чи в нашій новій з ним управлінській взаємодії.
Дії й ознаки того, що ми рухаємося в цьому напрямку є. Наше підприємство у травні офіційно відвідували фахівці НАЕК з метою вивчення ситуації, можливостей, перспектив. Зараз також працює група спеціалістів компанії.
Ми переконані, що спільними зусиллями знайдемо рішення, і підприємство буде фінансово стабілізовано.
Не можу не згадати і про співпрацю з профспілками, які діють на СхідГЗК. Хочу подякувати їм за активну участь у вирішенні проблем комбінату і за те, що не давали можливості заспокоїтися й розслабитися як мені, так і керівництву комбінату в цілому. Хочу висловити побажання того, щоб надалі ми краще чули один одного, взаємодіяли в конструктивному руслі. Є необхідність обов’язково узгоджувати дії, які привертають ту чи іншу увагу з богу громадськості, і можуть привести як до позитивних, так і до негативних наслідків, нести більше шкоди ніж користі.
Я переконаний, що лише спільними зусиллями, зацікавленістю усіх суб’єктів вітчизняної енергетичної галузі нам вдасться стабілізувати ситуацію на підприємстві, уникнути загрозливих негативних наслідків та конструктивно взаємодіяти на перспективу. Вірю, що найближчим часом рішення не тільки будуть знайдені, а й почнуть працювати. Ми зможемо збільшити потужності ствола головний НК шахти, поліпшити матеріально-технічне забезпечення підрозділів, залучити державні інвестиції, а саме головне – виплачувати заробітну плату вчасно та підняти її на достойний рівень.
70 років – це про пам'ять, щиру вдячність, уранову силу духу, які допомагають вистояти в будь-якій ситуації
Ще про одну унікальну і дуже важливу подію в житті нашого колективу. 70 років святкує наше підприємство, історія якого написана професіоналізмом, здобутками, наполегливою працею багатьох поколінь задля сьогодення та майбутнього України. Так, можливо, не у піднесеній атмосфері ми очікуємо свято, але ситуація вимагає зважувати всі «за» і «проти», балансувати між виплатою заробітної плати та матеріально-технічним забезпеченням виробничих процесів. Тому було прийнято консолідоване рішення - не проводити широкого святкування, це з розумінням сприйнято в колективах, бо ситуація вимагає сьогодні від нас іншого.
70 років - це дуже тривалий життєвий шлях для комбінату, було багато надбань, технічних рішень, наукових здобутків, цікавих людей, змін, перетворень, перемог. Але справжнім надбанням комбінату були, є і завжди будуть його працівники, які натхненно працювали, будували, примножували славу, закладали основу нашого сьогодення. Тож напередодні ювілею перш за все хочу щиро подякувати нашим ветеранам. У важкі повоєнні часи вони побудували надпотужний урановий гігант, який і на сьогодні працює, завдячуючи їх працьовитим рукам, мудрим серцям та небайдужості до долі свого підприємства. Ми, як нащадки, просто зобов’язані сьогодні дбайливо ставитися до виробничої спадщини ветеранів, зберігати та примножувати унікальні традиції, поліпшувати і розвивати комбінат.

Я вдячний за взаємодію і розуміння всьому колективу підприємства і водночас щасливий тим, що за цей рік мав можливість зануритися в особливу атмосферу та перейнятися надзвичайно міцним духом, що панує на підприємстві. Це, власне, сила волі, сила духу, сила згуртованості, це непохитна віра в краще майбутнє, це саме те, що допомагає вистояти в будь-якій ситуації. 

Уран і паливо