За що Японія жертвує МАГАТЕ 2 млн євро і до чого тут ядерний тероризм в Україні

20.05.2022

 Японія оголосила, що пожертвує для МАГАТЕ 2 мільйони євро на безпеку українських ядерних об'єктів, які постраждали від рф. Ця заява співпала у часі із дозволом японського регулятора на скидування забрудненої трітієм води з АЕС Фукусіма у відкрите море. Легітимізувати для світу цей дозвіл покликане як раз МАГАТЕ, яке хоче прикрити свою бездіяльність як гаранта ядерної безпеки місіями в Україну із технічною допомогою.

Заяву, що Японія пожертвує 2 мільйони євро МАГАТЕ на забезпечення безпеки українських ядерних об'єктів, які зазнали нападу з боку рф зробив міністр закордонних справ Йосімаса Хаяші після зустрічі з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Маріано Ґроссі, який перебував в Японії з триденним візитом.
За інформацією МАГАТЕ, у Японії Рафаель Ґроссі спостерігав за підготовкою до скидання очищеної води. Він відзначив великий прогрес у виведенні з експлуатації Фукусіма-Даїчі з часу його останнього візиту два роки тому, і повідомив, що наразі МАГАТЕ переглядає політику Японії щодо скидання очищеної води з Fukushima Daiichi на відповідність міжнародним стандартам безпеки. Йдеться про воду, яка використовується для охолодження пошкоджених активних зон трьох реакторів і зберігається в сотнях резервуарів.
Водночас Japan Today уточнює, що Ґроссі відвідав на АЕС Фукусіма об'єкти, пов'язані із запланованим викидом очищеної радіоактивної води в море, і підтвердив зобов'язання МАГАТЕ надати Японії довгострокову підтримку, щоб забезпечити відповідність викиду міжнародним стандартам безпеки та заспокоїти місцеві спільноти та сусідні країни, які висловлюють занепокоєння щодо безпеки. Зокрема, Китай.
Підкреслимо, що українські фахівці також вважають неприпустимим скидання в океан такого великого обсягу забрудненої тритієм води. Так, член громадської ради при Державному агентстві з управління зоною відчуження Ольга Кошарна наголошує: «Існують технології очищення РАВ від тритію, якими володіє, зокрема, Канада. Але ті технології, що використовує TEPCO, не передбачають очищення води від тритію. Адже це дорого.  Проте тритій дуже токсичний радіонуклід для біоти та людини. Тому такий великий обсяг рідких радіоактивних відходів, хоча й низькоактивних – понад 1,3 млн. куб. м з питомою активністю за тритієм близько 730 тис. Бк/л, може нанести шкоду морським екосистемам».
Між тим, майже непомітною для України пройшла інформація, що 18 травня японський ядерний регулятор схвалив план скидання води, що розробив оператор Фукусіма Даїчі - Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO). Згідно з планом, TEPCO буде транспортувати очищену воду по трубопроводу від резервуарів до берегового об'єкта, де вода буде розбавлятися морською водою і скидатися в море приблизно в кілометрі від АЕС. Всього, за даними японської сторони, в Порі необхідно скинути 1,37 млн тонн забрудненої води.
Агентство з ядерного регулювання Японії (НРА) заявило, що методи безпечні, а ризики для навколишнього середовища мінімальні. Натомість Китай, який є рішучим критиком плану скидання води, назвав план «егоїстичним актом» і «неприйнятним». Речник МЗС Чжао Ліцзянь заявив, що Японія повинна «знайти належний спосіб утилізації забрудненої радіацією води, а не чіплятися за план скидання океану та проштовхувати його».
Звідки ж взялась тема про пожертву для МАГАТЕ (не для України, як написали окремі видання) у 2 млн євро? На спільній прес-конференції очільника МАГАТЕ з міністром закордонних справ Японії Ґроссі зазначив, що на запит українського уряду МАГАТЕ планує направити ще одну місію з безпеки в Чорнобиль найближчими тижнями. На що Йосімаса Хаяші заявив, що Японія фінансує «невідкладне відправлення експертів МАГАТЕ та необхідного обладнання» для українських об’єктів.
«Атаки росії на українські ядерні об'єкти абсолютно неприпустимі, - сказав Хаяші. - Японія, яка постраждала від ядерної аварії на Фукусімі-Даїчі, найрішуче засуджує ці дії».
Як пише Japan Today, Японія швидко приєдналася до Сполучених Штатів і Європи у введенні санкцій проти Росії, надаючи фінансову та гуманітарну підтримку Україні, частково через занепокоєння, що вторгнення Москви може підсилити зростаючу напористість Китаю в Східній Азії.
МАГАТЕ ж такі дії, а також участь фахівців «Росатома» у захоплені Запорізької АЕС, рішуче не засуджує, війну в Україні з усіма зафіксованими світовими спостерігачами звірствами проти мирного населення МАГАТЕ називає конфліктом, а ядерний тероризм з боку «Росатома» ігнорується.
Але це протиріччя не заважає Японії жертвувати 2 млн євро МАГАТЕ – організації, де в керівництві росіяни і яка по суті ігнорує покладені на неї функції гаранта ядерної безпеки. Адже без дозволу МАГАТЕ скидування забрудненої води може коштувати Японії значно дорожче. 
Ольга Соколова, InfoAtom

РАВ і ВЯП